Jak wydziedziczyć syna, który zapomniał o chorej matce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wydziedziczyć syna, który zapomniał o chorej matce?

21.05.2021autor: dr Aneta Suchoń

Mój syn od kilku lat mnie nie odwiedza, mimo że jestem chora. Czy z tego powodu mogę go wydziedziczyć?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy spadkodawca może wydziedziczyć dzieci?
  • dlaczego testament jest taki ważny?
  • kiedy spadkodawca nie może wydziedziczyć spadkobiorcy?
  • czy brak wsparcia rodziców w potrzebie jest wystarczającą przesłanką do wydziedziczenia dziecka?

Kiedy spadkodawca może wydziedziczyć dzieci?

Według art. 1008 k.c., spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

  • dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  • wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
r e k l a m a

Dlaczego testament jest taki ważny?

Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu. Co istotne, zstępni wydziedziczonego zstępnego (np. wnuczęta) są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

Kiedy spadkodawca nie może wydziedziczyć spadkobiorcy?

Spadkodawca nie może jednak wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia spadko­dawca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

Czy brak wsparcia rodziców w potrzebie jest wystarczającą przesłanką do wydziedziczenia dziecka?

Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w wyroku z dnia 23 marca 2018 r. (sygn. akt: I CSK 424/17) orzekł, że dzieci, które nie wypełniają obowiązków rodzinnych – nie wspierają ojca w potrzebie, mogą zostać wydziedziczone, nawet jeśli spadkodawca przyczyniał się do powstania konfliktu rodzinnego.

Natomiast Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 5 kwietnia 2018 r. (sygn. akt: I ACa 1095/17) doszedł do wniosku, że niedopełnianie obowiązków rodzinnych musi mieć charakter uporczywy, aby mogło stanowić podstawę do wydziedziczenia testamentowego. Chodzi tutaj zarówno o cechę postępowania uprawnionego (wielokrotność, długotrwałość, nieustanność), jak i jego nastawienie psychiczne (upór, zatwardziałość, zła wola). Kluczowa dla wydziedziczenia z powodu niedopełnienia obowiązków rodzinnych jest także kwestia odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Jeśli ktoś zrywa kontakty z rodziną, nie może później wydziedziczyć z powodu braku więzów.

Chcąc wydziedziczyć syna, powinna Pani sporządzić testament i zawrzeć w nim klauzulę dotyczącą wydziedziczenia, podając przyczynę.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak z sukcesem uprawiać fasolkę szparagową?

Ta roślina jest chętnie uprawiana, ale trzeba wiedzieć, że jest podatna na choroby i szkodniki. Co zatem trzeba zrobić, by uzyskać pełnowartościowy plon? W uprawie fasolki szparagowej obowiązuje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie gleby, w tym zmianowanie, czyli siew fasoli po przynajmniej trzyletniej przerwie na tym samym stanowisku oraz na stanowisku po roś­linach motylkowych. Pod jej uprawę należy przeznaczyć zagon w drugim roku po oborniku lub zasilany kompostem, w przypadku którego roślina przedplonowa nie ma większego znaczenia (oprócz wymienionych wyżej).  

czytaj więcej
Aktualności

Składałeś w ARiMR wniosek o dofinansowanie zakupu maszyn? Sprawdź czy załapiesz się na pomoc!

ARiMR podała listę beneficjentów, którzy złożyli wnioski na inwestycje mające na celu ochronę wód przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Można otrzymać do 100 tys. zł! Zobacz, czy jesteś na liście! 

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)