r e k l a m a
Partnerzy portalu
Jak z sukcesem uprawiać fasolkę szparagową?
22.05.2021autor: Małgorzata Wyrzykowska
Ta roślina jest chętnie uprawiana, ale trzeba wiedzieć, że jest podatna na choroby i szkodniki. Co zatem trzeba zrobić, by uzyskać pełnowartościowy plon? W uprawie fasolki szparagowej obowiązuje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie gleby, w tym zmianowanie, czyli siew fasoli po przynajmniej trzyletniej przerwie na tym samym stanowisku oraz na stanowisku po roślinach motylkowych. Pod jej uprawę należy przeznaczyć zagon w drugim roku po oborniku lub zasilany kompostem, w przypadku którego roślina przedplonowa nie ma większego znaczenia (oprócz wymienionych wyżej).
Ważnym czynnikiem jest czas wysiewu
Do siewu należy wybierać kwalifikowany materiał siewny, który przed wysiewem warto namoczyć w wywarze z rumianku. Można również nabyć nasiona odpowiednio przygotowane, czyli zaprawione właściwymi preparatami chroniącymi przed chorobami i szkodnikami.
r e k l a m a
- Fasoli szparagowej nie należy uprawiać ze względów fitosanitarnych po marchwi, szpinaku ani pietruszce.
Ważne jest utrzymywanie wilgotnej gleby
Podczas siewu należy zachować odpowiednie odstępy między roślinami. Poleca się zachować rozstawę rzędów co 30–40 cm, natomiast w rzędzie gniazdowo po 2–3 szt. co 10 cm. Nie należy zagęszczać wysiewów, bo to prowadzi do porażenia szarą pleśnią. Istotną sprawą jest spulchnianie gleby i usuwanie chwastów – płytko motyczkujemy, by nie uszkodzić korzeni. Nie można dopuścić do powstania skorupy glebowej, dlatego glebę wzruszamy po każdym obfitym deszczu. Należy pamiętać, by utrzymać wilgotną glebę, szczególnie podczas kwitnienia i zawiązywania strąków. Jeśli panuje susza poza tym okresem, również należy utrzymywać wilgoć w glebie. Deszczowe i mokre lato sprzyja bakteriozie obwódkowej. Jest to choroba charakteryzująca się okrągłymi plamami otoczonymi brunatną obwódką z żółtą otoczką. Porażone rośliny należy natychmiast usunąć i zniszczyć. Nie należy pobierać z nich także nasion.
Warte uwagi są odmiany odporne na bakteriozę obwódkową i antraknozę fasoli o zielonych strąkach: Malwina, Esterka, Urania, Eliza, Finezja, Amelia, Nomad; fasola o żółtych strąkach: Polka, Galopka, Liwia, Sonesta, Złota Saxa. Można polecić również odmiany fasoli o fioletowych strąkach, np. tyczna Blauhilde, która uchodzi za najobficiej plonującą, czy karłowa Purple Teepee (bezwłóknista).
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
Małgorzata Wyrzykowska
– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a