Z artykułu dowiesz się
- czym jest wypadek przy pracy rolniczej?
- co ustala się podczas postępowania dowodowego?
- gdzie musi dojść do wypadku przy pracy rolniczej, aby zdarzenie tak zakwalifikować?
Z artykułu dowiesz się
Artykuł 11 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wskazuje, że za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.
Chodzi o czynności, które wykonywano:
W przypadku pomocnika rolnika za wypadek przy pracy rolniczej uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania przez pomocnika rolnika czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach.
Artykuł 13 ustawy określa, że jednorazowe odszkodowanie ustala się dla ubezpieczonego w wysokości proporcjonalnej do określonego procentowo stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Za stały uszczerbek na zdrowiu uznaje się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Z kolei za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie.
Według art. 45 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, o zaistnieniu wypadku przy pracy rolniczej poszkodowany rolnik, domownik lub inna osoba są zobowiązane zawiadomić KRUS bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia.
Jeżeli zachodzi przypuszczenie, że poszkodowany w chwili wypadku był w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych środków o podobnym działaniu, lekarz udzielający pierwszej pomocy kieruje poszkodowanego na badania niezbędne do ustalenia ich zawartości w organizmie.
Poszkodowany jest obowiązany poddać się temu badaniu. Ustawa wskazuje, że odmowa poddania się badaniu lub inne zachowanie uniemożliwiające jego przeprowadzenie powoduje pozbawienie prawa do świadczenia z tytułu wypadku przy pracy rolniczej. Chyba że poszkodowany udowodni, że miały miejsce przyczyny, które uniemożliwiły poddanie się temu badaniu.
Sposób i tryb zgłaszania wypadku przy pracy rolniczej oraz ustalania jego okoliczności i przyczyn reguluje rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2005 r. w tej sprawie.
Postępowanie dowodowe w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku obejmuje:
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej wynosi 809 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy