Jak sporządzić testament, żeby był ważny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak sporządzić testament, żeby był ważny?

13.11.2021autor: dr Aneta Suchoń

Mam pytanie o testament. Jakie wymogi muszą być spełnione, aby był ważny? Czy może być sporządzony w domu, czy wyłącznie u notariusza?

Co musi się znaleźć w testamencie, aby ten był ważny?

Artykuł 949 Kodeksu cywilnego w § 1 wskazuje, że spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Aczkowliek według § 2 wymienionego wyżej przepisu brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości: co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Najczęściej sporządza się testamenty w domu. Należy zaznaczyć, że nie można sporządzić testamentu wspólnego. Małżonkowie muszą przygotować odrębne testamenty.

r e k l a m a

Ile kosztuje sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego?

Według art. 950 k.c., testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego. Taksa notarialna za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego testament wynosi 50 zł. Natomiast taksa za sporządzenie testamentu zawierającego zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku wynosi 150 zł. Jest to maksymalna stawka. Z notariuszem można uzgodnić niższą.

Testament ustny - kiedy jest ważny?

Artykuł 951 k.c. § 1 wskazuje, że spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

Według § 2 wymienionego wyżej artykułu, oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadko­dawcy w obecności świadków. Powinien być on podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu. Paragraf 3 tegoż artykułu wskazuje także, że osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w sposób przewidziany w niniejszym artykule.

Artykuł ukazał się w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" nr 45/2021 na str. 13. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Unsplash.com

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tragiczna śmierć pod kołami ciągnika. Zginał rowerzysta [FOTO]

Nie żyje 69-letni mężczyzna, który we wtorkowy poranek 12 października został przejechany przez ciągnik rolniczy. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło pod Nowym Sączem.

czytaj więcej

Makabryczna śmierć młodego rolnika podczas wykopków

Nie żyje młody rolnik. 26-latek został wciągnięty przez wałek łączący ciągnik rolniczy z kombajnem do zbioru ziemniaków. 26-latek nie miał żadnych szans. Do wypadku doszło w woj. świętokrzyskiego. To nie jedyny wypadek w tym województwie w ostatnich dniach.

czytaj więcej

Dramatyczny spadek pogłowia śwń. GUS pokazał dane

Pogłowie świń w Polsce spadło do bardzo niskiego poziomu. Od ponad dekady sektor się zwija, zamiast rozwijać. Marzenia o tym, że Polska stanie się liderem w produkcji wieprzowiny możemy więc "włożyć między bajki". Dlaczego tak drastycznie spada pogłowie trzody w naszym kraju?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)