Jak sporządzić testament, żeby był ważny?
Mam pytanie o testament. Jakie wymogi muszą być spełnione, aby był ważny? Czy może być sporządzony w domu, czy wyłącznie u notariusza?
Co musi się znaleźć w testamencie, aby ten był ważny?
Artykuł 949 Kodeksu cywilnego w § 1 wskazuje, że spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Aczkowliek według § 2 wymienionego wyżej przepisu brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości: co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Najczęściej sporządza się testamenty w domu. Należy zaznaczyć, że nie można sporządzić testamentu wspólnego. Małżonkowie muszą przygotować odrębne testamenty.
Ile kosztuje sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego?
Według art. 950 k.c., testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego. Taksa notarialna za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego testament wynosi 50 zł. Natomiast taksa za sporządzenie testamentu zawierającego zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku wynosi 150 zł. Jest to maksymalna stawka. Z notariuszem można uzgodnić niższą.
Testament ustny - kiedy jest ważny?
Artykuł 951 k.c. § 1 wskazuje, że spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Według § 2 wymienionego wyżej artykułu, oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Powinien być on podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu. Paragraf 3 tegoż artykułu wskazuje także, że osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w sposób przewidziany w niniejszym artykule.
Artykuł ukazał się w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" nr 45/2021 na str. 13. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Unsplash.com
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy