Jak rolnik może odwołać się od procedury przetargowej na dzierżawę gruntów rolnych z KOWR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnik może odwołać się od procedury przetargowej na dzierżawę gruntów rolnych z KOWR?

08.10.2021autor: dr Aneta Suchoń

Brałem udział w przetargu na dzierżawę gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Uważam, że nastąpiły nieprawidłowości w czasie procedury przetargowej. Jakie są możliwości prawne odwołania?

Do kogo należy złożyć odwołanie zastrzeżenie do przetargu?

Według ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, osoba, która zgłosiła zamiar uczestniczenia w przetargu, może wnieść do dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pisemne zastrzeżenia w sprawie niedopuszczenia jej do przetargu lub dopuszczenia osoby nieuprawnionej do uczestniczenia w tym przetargu. Ma na to 3 dni od dnia ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej KOWR osób dopuszczonych do udziału w przetargu. Ogłoszenie zamieszcza się na co najmniej 3 dni przed dniem rozpoczęcia przetargu (art. 29 ust. 6 ustawy).

r e k l a m a

Jakie prawa w tej sytuacji ma dyrektor KOWR?

Jako uczestnik przetargu może Pan wnieść do dyrektora oddziału terenowego KOWR pisemne zastrzeżenia na czynności przetargowe w terminie 7 dni od dnia dokonania tych czynności. Dyrektor tego oddziału rozpatruje zastrzeżenia w terminie 7 dni od dnia ich wniesienia. Ma on prawo:

  • powtórzyć czynności przetargowe albo unieważnić przetarg – w przypadku uwzględnienia choćby jednego z zastrzeżeń,
  • oddalić zastrzeżenia – w przypadku ich nieuwzględnienia,
  • pozostawić zastrzeżenia bez rozpoznania – w przypadku ich wniesienia po terminie albo przez osobę inną niż osoba, która zgłosiła zamiar uczestniczenia w przetargu, lub uczestnik przetargu.

Rozstrzygnięcie doręcza się osobie, która wniosła zastrzeżenia, i zamieszcza się je na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Z dniem zamieszczenia rozstrzygnięcia na tej stronie uważa się, że rozstrzygnięcie zostało doręczone wnoszącemu zastrzeżenie.

Czy wnioskodawcy przysługuje zażalenia na decyzję dyrektora regionalnego KOWR?

Na rozstrzygnięcie służy prawo wniesienia zastrzeżeń do dyrektora generalnego KOWR. Jest na to 7 dni od dnia jego doręczenia. Po rozpatrzeniu zastrzeżeń dyrektor generalny KOWR może utrzymać w mocy rozstrzygnięcie dyrektora oddziału terenowego Krajowego OśrodkaWsparcia Rolnictwa. Może też zarządzić powtórzenie czynności przetargowych przez dyrektora oddziału terenowego KOWR, unieważnić przetarg albo pozostawić zastrzeżenia bez rozpoznania (w przypadku wniesienia zastrzeżeń po terminie).

Artykuł ukazał się w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" nr 40/2021 na str. 11. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Konicz

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

42-latek prosto z ciągnika trafił do więzienia

Policjanci z Wrocławia skontrolowali ciągnik rolniczy. Powodem kontroli było złe zabezpieczenie ładunku. Dla traktorzysty było to jednak najmniejsze zmartwienie. 42-latek natychmiast z drogi trafił do aresztu.

czytaj więcej

Dlaczego Majątek Ziemski Stary Jaworów wciąż uprawia ziemię, choć dzierżawa wygasła?

W poprzednim numerze „Tygodnika Poradnika Rolniczego” napisaliśmy o spółce Majątek Ziemski Stary Jaworów, której umowa dzierżawy 2,5 tys. ha państwowej ziemi skończyła się w 2014 roku. Mimo tego do dziś spółka nie zwróciła dzierżawionych gruntów do KOWR. W tym numerze publikujemy odpowiedzi Krzysztofa Jachimowskiego, prezesa MZSJ, na pytania przesłane do spółki.

czytaj więcej

Kto i na jakich warunkach może zostać członkiem izby rolniczej?

Rodzice przekazali mi gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. Czy jako rolnik, właściciel gospodarstwa, należę do izb rolniczych z mocy prawa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)