Jak rolnicy mogą założyć spółdzielnie energetyczną i wybudować biogazownię rolniczą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnicy mogą założyć spółdzielnie energetyczną i wybudować biogazownię rolniczą?

11.07.2022autor: dr Aneta Suchoń

W naszej wsi był gaz, z którego korzystaliśmy w domu mieszkalnym i w pewnym zakresie w ramach prowadzonej działalności rolniczej. Zastanawiamy się nad założeniem spółdzielni energetycznej i wybudowaniem wspólnej biogazowi. Jakie są zasady założenia takiego podmiotu? Czy mogą być jego członkami także osoby z gminy sąsiedniej, które nie są rolnikami?

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego warto zastanowić się nad założeniem spółdzielni energetycznej?
  • Czy jakaś instytucja prowadzi rejestr spółdzielni energetycznych?
  • Jak funkcjonuje spółdzielnia energetyczna?

Dlaczego warto zastanowić się nad założeniem spółdzielni energetycznej?

W obecnej sytuacji problemów z gazem i drogim ogrzewaniem oraz energią zasadne jest rozważanie założenia spółdzielni energetycznej, która następnie wykona inwestycję w budowę biogazowni. Według art. 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii spółdzielnia energetyczna to spółdzielnia w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze lub ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników, której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej.

r e k l a m a

Jak funkcjonuje spółdzielnia energetyczna?

Zasady jej zakładania i funkcjonowania zostały zawarte w art.  38 ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przykładowo art.  38e ustawy określa, że spółdzielnia energetyczna spełnia łącznie następujące warunki:

  • prowadzi działalność na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej lub na obszarze nie więcej niż trzech tego rodzaju gmin bezpośrednio sąsiadujących ze sobą,

  • liczba jej członków jest mniejsza niż 1000,

  • w przypadku gdy przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej – łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji odnawialnego źródła energii umożliwia pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 70% potrzeb własnych spółdzielni energetycznej i jej członków i nie przekracza 10 MW, ciepła – łączna moc osiągalna cieplna nie przekracza 30 MW, a biogazu – roczna wydajność wszystkich instalacji nie przekracza 40 mln m3.

Artykuł 38f ustawy określa, że przedmiotem działalności spółdzielni energetycznej może być wytwarzanie energii elektrycznej lub ciepła, lub biogazu w instalacjach odnawialnego źródła energii stanowiących własność spółdzielni energetycznej lub jej członków.

Czy jakaś instytucja prowadzi rejestr spółdzielni energetycznych?

Spółdzielnia energetyczna może podjąć działalność po zamieszczeniu jej danych w wykazie spółdzielni energetycznych, który prowadzi dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Spółdzielnie korzystają z wielu udogodnień w zakresie funkcjonowania. Podmioty takie są bardzo popularne w Niemczech. Jest tam ponad 900 takich podmiotów.

dr. hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Dynamic Biogaz

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bruksela ma plan, aby biogazownie rolnicze ratowały UE przed rosyjskim gazem. Ale nie chce dać na to pieniędzy

Plan zacny, bo mający całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Tylko trzeba było to zrobić lata temu, a nie teraz. Teraz, jak się okazuje Europę na to nie stać, ku uciesze despoty Putina.

czytaj więcej

Polska ma możliwość stania się potentatem w produkcji biogazu

Potencjał energetyczny tylko sektora rolno-spożywczego w Polsce wynosi prawie 8 mld m3 rocznie. Jednak obecne regulacje prawne nie zapewniają skutecznego rozwoju w tym obszarze.  

czytaj więcej

Poferment z biogazowni jako alternatywa nawozów

Agresja Rosji na Ukrainę wymusza szukania alternatywnych źródeł nawożenia. Czy skuteczną alternatywą może być poferment z biogazowni?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)