Jak przeprowadzić scalanie gruntów rolnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przeprowadzić scalanie gruntów rolnych?

11.06.2022autor: dr Aneta Suchoń

Mam grunty położone w różnych częściach wioski. Z uwagi na budowę drogi muszę pokonywać dodatkowe kilometry, aby dotrzeć do swoich gruntów. Inni rolnicy także mają problem. Jak wygląda wszczęcie procedury scalania i wymiany?

Jak wygląda procedura scalania gruntów?

Artykuł 1 ustawy z 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów określa, że celem scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu.

Według ustawy postępowanie scaleniowe może być wszczęte na wniosek większości właścicieli gospodarstw rolnych położonych na projektowanym obszarze scalenia lub na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia. Zatem w pierwszej kolejności najlepiej zwołać zebranie na wsi i sprawdzić zainteresowanie procedurą scalania wśród właścicieli ziemi, a następnie złożyć wniosek w tej sprawie do starosty.

r e k l a m a

Jak organ wydaje postanowienie o scaleniu?

Wszczęcie postępowania scaleniowego lub wymiennego następuje w drodze postanowienia starosty. Postępowanie scaleniowe oraz zagospodarowanie poscaleniowe przeprowadza i wykonuje starosta jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Organem wyższego stopnia w stosunku do starosty w sprawach z tego zakresu jest wojewoda. Decyzję o zatwierdzeniu projektu scalenia ujawnia się w księgach wieczystych.

Jeżeli liczba uczestników scalenia przekracza 10 osób, postępowanie scaleniowe prowadzi się z udziałem rady uczestników scalenia. Jest to społeczny organ doradczy składający się z 3–12 osób wybierany i odwoływany przez uczestników scalenia z każdej wsi objętej scaleniem (art. 9).

dr hab. Anata Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Lawendowy Zdrój spod Gniezna. Michalscy pokazują, że rolnik może zarobić na lawendzie

Od aptecznego zapachu fioletowych kwiatków może się zakręcić w głowie. Jednak kiedy minie pierwszy zawrót głowy, pojawiają się pomysły na to, jak z lawendy, oprócz zapachu, uzyskać dochód. Paulina Michalska, właścicielka gospodarstwa w Pakszynie w gminie Czerniejewo w powiecie gnieźnieńskim, za domem uprawia hektar lawendy. Fioletowy raj nazwała Lawendowymi Zdrojami. Co roku w tych zdrojach pławią się tysiące odwiedzających.

czytaj więcej

Wzrost cen świń znacznie poniżej oczekiwań rolników. Ile zakłady mięsne płacą obecnie za tuczniki?

Na krajowym rynku żywca wieprzowego lekkie ożywienie. Część zakładów podniosła ceny, choć są też regiony, gdzie stawka za tucznika zmalała w stosunku do ubiegłego tygodnia o 20-30 gr/kg. Jakie są aktualne ceny świń? Sprawdź w naszej SONDZIE!  

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)