Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym wujku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym wujku?

31.12.2022autor: dr Aneta Suchoń

Zmarł mój wuj, który z żoną był właścicielem 0,8 ha gruntów rolnych wraz z domem. Nie zostawił testamentu. Oboje nie mieli dzieci. Chciałbym pomóc cioci, która ma ponad 80 lat, w przeprowadzeniu postępowania spadkowego. Kto dziedziczy i jaka jest procedura? Wuj miał troje rodzeństwa. Jedna siostra żyje, ale ma kłopoty z przemieszczaniem się, a dwóch braci już nie żyje, ale żyją ich dzieci.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe?
  • Kto dziedziczy po zmarłym i jaki jest podział majątku?

Kto dziedziczy po zmarłym i jaki jest podział majątku?

Według art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności do spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek – dziedziczą w częściach równych. W przypadku braku zstępnych spadkodawcy do spadku z ustawy powołani są jego małżonek i rodzice (art.  932 k.c.). Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Natomiast jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Artykuł 933 k.c. wskazuje, że udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku. W przypadku braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

Zatem połowa spadku po wuju należy się jego żonie (Pana cioci). Druga zaś połowa rodzeństwu – każdemu po 1/3 (czyli 1/6 spadku). Część po zmarłych braciach wuja przysługuje ich dzieciom. Jeżeli Pana wuj i ciocia pozostawali we współwłasności małżeńskiej, w skład spadku wchodzi tylko połowa majątku. Druga część jest własnością Pana cioci.

r e k l a m a

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe?

Aby przeprowadzić postępowanie spadkowe, Pana ciocia powinna złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym mężu do sądu rejonowego. Wskazać należy, że zmarły nie zostawił testamentu oraz kto dziedziczy z ustawy. Załączyć należy m.in. akt zgonu spadkodawcy, akt małżeństwa cioci i wuja, akty urodzenia pozostałych spadkobierców.

Według artykuł 628 k.p.c. do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy Polska zablokuje pomysły o redukcji stosowania pestycydów? "Spadek plonów o 30%"

Według Artura Balazsa, byłego ministra rolnictwa, pomysł ograniczenia stosowania środków ochrony roślin o 50% jaki zaproponowała Komisja Europejska, może doprowadzić do spadku plonów o około 30%. Co za tym idzie, wzrosną ceny żywności i spadną dochody rolników. Z kolei Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, przekonuje, że Polska chce zablokować wejście w życie tych przepisów. Czy uda się taką koalicję stworzyć?

czytaj więcej

Czy ARiMR zdąży wypłacić całą pomoc suszową przed świętami?

ARiMR w połowie grudnia rozpoczęła wypłacanie pomocy suszowej. Pieniądze trafiły już na konta ponad 150 tys. rolników. Czy ARiMR zdąży wypłacić całe wsparcie jeszcze przed świętami?    

czytaj więcej

Drastyczny spadek cen mleka przerzutowego

Kilkukrotnie na łamach "Tygodnika Poradnika Rolniczego" konkretnie wspomniano o nadchodzącym kryzysie na rynku mleka. Już w najbliższym miesiącu można spodziewać się obniżek cen mleka wypłacanych przez mleczarnie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)