Z artykułu dowiesz się
- Umowa ustna czy na piśmie?
- Co musi znaleźć się w umowie?
- Jaka kara za nieprzestrzeganie zapisów umownych?
Z artykułu dowiesz się
Obowiązek zawierania umów pisemnych zawarty jest w art. 38q Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych. Przepis ten określa, że każde dostarczenie produktów rolnych należących do sektorów, np. zbóż, chmielu, tytoniu, wołowiny i cielęciny, buraków cukrowych, mleka surowego, wymaga zawarcia umowy w formie pisemnej. Warunek zawarcia pisemnej umowy jest spełniony również w przypadku zawarcia umowy w formie dokumentowej albo elektronicznej.
Forma pisemna nie jest wymagana w przypadku dostaw bezpośrednich i rolniczego handlu detalicznego w rozumieniu Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz sprzedaży bezpośredniej w rozumieniu Ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego. Zasady tej nie stosuje się również w przypadku, gdy producent będący członkiem grupy producentów rolnych, uznanej organizacji producentów owoców i warzyw czy organizacji producentów sprzedaje produkty rolne do tej organizacji. Nie ma także powyższego obowiązku, gdy rolnik podlega obowiązkowi dostaw wynikającemu z członkostwa rolnika w spółdzielni zgodnie z warunkami określonymi w statucie spółdzielni lub przepisach i decyzjach w nim zawartych lub z niego wynikających.
Według rozporządzenia unijnego umowa jest sporządzana przed dostawą w formie pisemnej oraz zawiera w szczególności następujące elementy:
cenę do zapłaty za dostawę, która: jest niezmienna i określona w umowie lub jest obliczana poprzez połączenie różnych czynników określonych w umowie odzwierciedlające zmiany warunków rynkowych, dostarczone ilości oraz jakość lub skład dostarczonych produktów rolnych;
ilość i jakość odnośnych produktów, które można dostarczyć lub które muszą zostać dostarczone, wraz z terminem takich dostaw;
okres obowiązywania umowy, który może być ograniczony lub nieograniczony, z klauzulami dotyczącymi jej rozwiązania,
szczegóły dotyczące terminów i procedur płatności;
ustalenia dotyczące odbioru lub dostawy produktów rolnych;
przepisy mające zastosowanie w przypadku zaistnienia siły wyższej (art. 168 rozporządzenia nr 1308/2013).
Obowiązki te dotyczą także umowy kontraktacji produktów rolnych.
Artykuł 40i ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych wskazuje, że kto jako pierwszy nabywca będący przetwórcą lub dystrybutorem nabywa, wbrew przepisom, bez pisemnej umowy lub bez umowy zawartej w formie dokumentowej albo elektronicznej produkty rolne, podlega karze pieniężnej w wysokości 10% zapłaty w rozumieniu art. 29a ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług za produkty nabyte w ten sposób. Kary pieniężne wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, dyrektor oddziału terenowego KOWR właściwy według miejsca siedziby lub zamieszkania nabywcy albo wnioskodawcy.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. pixabay
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy