Jak powinna wyglądać umowa kontraktacji, żeby rolnik był bezpieczny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak powinna wyglądać umowa kontraktacji, żeby rolnik był bezpieczny?

28.11.2022autor: dr Aneta Suchoń

Jeden z przedsiębiorców, któremu zamierzam sprzedać rzepak, chce zawrzeć ze mną umowę kontraktacji. Czy umowa powinna być w formie pisemnej, czy wystarczy ustna forma?

Z artykułu dowiesz się

  • Umowa ustna czy na piśmie?
  • Co musi znaleźć się w umowie?
  • Jaka kara za nieprzestrzeganie zapisów umownych?

Umowa ustna czy na piśmie?

Obowiązek zawierania umów pisemnych zawarty jest w art. 38q Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych. Przepis ten okreś­la, że każde dostarczenie produktów rolnych należących do sektorów, np. zbóż, chmielu, tytoniu, wołowiny i cielęciny, buraków cukrowych, mleka surowego, wymaga zawarcia umowy w formie pisemnej. Warunek zawarcia pisemnej umowy jest spełniony również w przypadku zawarcia umowy w formie dokumentowej albo elektronicznej.

Forma pisemna nie jest wymagana w przypadku dostaw bezpośrednich i rolniczego handlu detalicznego w rozumieniu Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz sprzedaży bezpośredniej w rozumieniu Ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego. Zasady tej nie stosuje się również w przypadku, gdy producent będący członkiem grupy producentów rolnych, uznanej organizacji producentów owoców i warzyw czy organizacji producentów sprzedaje produkty rolne do tej organizacji. Nie ma także powyższego obowiązku, gdy rolnik podlega obowiązkowi dostaw wynikającemu z członkostwa rolnika w spółdzielni zgodnie z warunkami określonymi w statucie spółdzielni lub przepisach i decyzjach w nim zawartych lub z niego wynikających.

r e k l a m a

Co musi znaleźć się w umowie?

Według rozporządzenia unijnego umowa jest sporządzana przed dostawą w formie pisemnej oraz zawiera w szczególności następujące elementy:

  • cenę do zapłaty za dostawę, która: jest niezmienna i określona w umowie lub jest obliczana poprzez połączenie różnych czynników określonych w umowie odzwierciedlające zmiany warunków rynkowych, dostarczone ilości oraz jakość lub skład dostarczonych produktów rolnych;

  • ilość i jakość odnośnych produktów, które można dostarczyć lub które muszą zostać dostarczone, wraz z terminem takich dostaw;

  • okres obowiązywania umowy, który może być ograniczony lub nieograniczony, z klauzulami dotyczącymi jej rozwiązania,

  • szczegóły dotyczące terminów i procedur płatności;

  • ustalenia dotyczące odbioru lub dostawy produktów rolnych;

  • przepisy mające zastosowanie w przypadku zaistnienia siły wyższej (art. 168 rozporządzenia nr 1308/2013).

Obowiązki te dotyczą także umowy kontraktacji produktów rolnych.

Jaka kara za nieprzestrzeganie zapisów umownych?

Artykuł 40i ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych wskazuje, że kto jako pierwszy nabywca będący przetwórcą lub dystrybutorem nabywa, wbrew przepisom, bez pisemnej umowy lub bez umowy zawartej w formie dokumentowej albo elektronicznej produkty rolne, podlega karze pieniężnej w wysokości 10% zapłaty w rozumieniu art. 29a ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług za produkty nabyte w ten sposób. Kary pieniężne wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, dyrektor oddziału terenowego KOWR właściwy według miejsca siedziby lub zamieszkania nabywcy albo wniosko­dawcy.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można rozwiązać umowę dożywocia? Co w zamian?

Ciężko zachorowałem i ubiegam się o rentę chorobową z KRUS. Z tego względu muszę przekazać synowi gospodarstwo. Dostałem je od rodziców w zamian za dożywocie. Ja i żona jesteśmy z nimi od dłuższego czasu w konflikcie. Grożą, że odbiorą mi zapis. Czy mogą to zrobić? Czy będzie to możliwe po przepisaniu ziemi na syna?

czytaj więcej

Drastyczne podwyżki cen nawozów. UOKiK wziął pod lupę producentów i dystrybutorów nawozów

W związku z drastycznymi podwyżkami cen nawozów, UOKiK wziął pod lupę producentów i dystrybutorów nawozów. Co dokładnie sprawdzają kontrolerzy?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)