Jak opłacać abonament RTV w gospodarstwie agroturystycznym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak opłacać abonament RTV w gospodarstwie agroturystycznym?

04.07.2020autor: Michał Czubak

Mam pięć pokoi w ramach agroturystyki i w każdym jest telewizor oraz radio. Jak płacić abonament radiowo-telewizyjny? Nie mam wpisanej działalności gospodarczej do ewidencji.

Z artykułu dowiesz się

  • Za co naliczana jest opłata abonamentowa RTV?
  • Gospodarstwo rolne a agroturystyka – jakie są różnice w opłacaniu abonamentu RTV?
  • Używane odbiorników RTV w gospodarstwie domowym, a agroturystycznym?

Za co naliczana jest opłata abonamentowa RTV?

Ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych stanowi w art. 2, że opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, z zastrzeżeniem ust. 5, który wskazuje, że niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych uiszcza się tylko jedną z opłat, jeśli odbiorniki używane są przez:
  • osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność,
  • podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, publiczne i niepubliczne uczelnie, a także domy pomocy społecznej – w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w używaniu tych instytucji.
Warto dodać, że gospodarstwem domowym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.
r e k l a m a

Gospodarstwo rolne a agroturystyka w świetle opłaty abonamentu RTV

Z agroturystyką powstał problem, a sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyroku z 28 lutego 2017 r. (sygn. akt: II GSK 1388/15) NSA orzekł, że działalność polegająca na prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego spełnia cechy prowadzenia działalności gospodarczej.

To sprawia, iż rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczne jest przedsiębiorcą – w rozumieniu zarówno przepisów Kodeksu cywilnego (art. 431 k.c.), jak również przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (art. 4 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej). Tym samym, zdaniem sądu, fakt wyłączenia tej działalności z zakresu regulacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie upoważnia do twierdzenia, że osoba prowadząca tę działalność nie jest zobowiązana do wnoszenia opłat abonamentowych.

Kiedy odbiorniki nie są używane w gospodarstwie domowym?

Niewątpliwie używania odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych dla potrzeb agroturystyki nie można uznać za używanie odbiorników w gospodarstwie domowym. Odbiorniki nie są używane w gospodarstwie domowym, a przez osoby trzecie (turystów). Osób wynajmujących pokoje (turystów) nie można uznać za osoby mieszkające i utrzymujące się wspólnie z prowadzącym gospodarstwo agroturystyczne.

Kwestia opłat abonamentowych za RTV związane z gospodarstwem agroturystycznym powoduje problemy interpretacyjne, dlatego najlepiej wyjaśnić to na poczcie.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Komu przysługuje zwolnienie z opłaty abonamentu RTV?

Mam 60 lat, otrzymuję emeryturę, ale bardzo niską. Czy przysługuje mi zwolnienie z opłat radiowo-telewizyjnych?

czytaj więcej

Dopłaty do oprocentowania dla firm, ale nie dla rolników

Prezydent podpisał tzw. tarczę 4.0. Ustawa powołuje przy BGK Fundusz dopłat do oprocentowania. To kolejne rozwiązanie pomocowe dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Niestety, rozwiązanie to nie obejmie rolników prowadzących działalność rolniczą, chyba że rolnik ma zgłoszoną działalność gospodarczą.

czytaj więcej

Dopłaty świnia+ nie dla kojców jarzmowych

Rolnik, który chce się starać o dofinansowanie w ramach dobrostanu, musi zapewnić wszystkim lochom i loszkom po pokryciu utrzymywanym w gospodarstwie ulepszone warunki utrzymania. Musi zwiększyć im powierzchnię bytową i zrezygnować z kojców jarzmowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)