Jak obliczane jest odszkodowanie za ustanowienie drogi koniecznej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak obliczane jest odszkodowanie za ustanowienie drogi koniecznej?

14.12.2022autor: Alicja Moroz

Sąsiad wniósł do sądu sprawę o umożliwienie mu przejazdu przez moją działkę, na co nie chciałem się zgodzić dobrowolnie. Słyszałem, że należy się w takim przypadku odszkodowanie. Jak jest ono obliczane? Czy będzie płacone co miesiąc, czy jednorazowo?

Z artykułu dowiesz się

  • Jak ustala się wynagrodzenie za służebność drogową?
  • Czy za ustanowienie służebności drogowej należy się wynagrodzenie?

Czy za ustanowienie służebności drogowej należy się wynagrodzenie?

Zgodnie z art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego, ustanowienie służebności drogowej (drogi koniecznej) odbywa się za wynagrodzeniem. W świetle utrwalonego orzecznictwa sądowego, m.in. postanowienia Sądu Najwyższego z 10 lipca 2020 r. (sygn. akt: II CSK 588/18), wynagrodzenie za ustanowienie drogi koniecznej nie jest odszkodowaniem, lecz jest świadczeniem ekwiwalentnym, pełniącym funkcję ceny i należy się za samo ustanowienie służebności, niezależnie od tego, czy właściciel nieruchomości obciążonej poniósł szkodę. Stanowi ono ekwiwalent korzyści, jaką uzyskuje właściciel nieruchomości władnącej kosztem nieruchomości obciążonej wskutek ustanowienia tej służebności.

r e k l a m a

Jak ustala się wynagrodzenie za służebność drogową?

Na rozmiar tej korzyści mogą mieć wpływ różne czynniki, zależne od okoliczności konkretnego przypadku, uwzględniane według stanu z chwili orzekania przez sąd. Wynagrodzenie powinno odpowiadać uszczerbkowi, którego doznaje właściciel nieruchomości obciążonej w dacie ustanowienia służebności.

Sąd ustanawiając służebność orzeka o wynagrodzeniu z urzędu, niezależnie od wniosku właścicieli nieruchomości służebnych, chyba że zrzekli się wynagrodzenia. Wynagrodzenie może przybrać postać kwoty jednorazowej lub ratalnej, płatnej np. w ratach rocznych. Z reguły jednak jest wypłacane jednorazowo. Może być płatne gotówką lub w formie świadczeń w naturze, np. w produktach rolnych. Kodeks cywilny nie określa metody naliczenia wysokości takiego wynagrodzenia. Zazwyczaj podstawą do ustalenia wysokości wynagrodzenia jest operat sporządzony przez biegłego rzeczoznawcę stosownie do przepisów Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. W przypadku gruntów rolnych wystarczająca może być opinia biegłego sądowego z zakresu rolnictwa.

Alicja Moroz
fot. M. Szymańska

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rząd powinien dać rolnikom nawozy zamiast kiełbasy. Co jeszcze w nowym TPR?

W nowym 6. numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego piszemy o tym, że z racji zbliżających się wyborów rząd powinien dać rolnikom nawozy zamiast kiełbasy. Prezentujemy też roboty pielące laserowo. Sprawdzamy również, którym chorobom roślin sprzyja łagodna zima.

czytaj więcej

Budowa hali doprowadziła rolnika do bankructwa. Co jeszcze w nowym TPR?

W nowym 5. numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego piszemy o tym, jak budowa hali doprowadziła rolnika do bankructwa. Prezentujemy też paszowozy, które same badają pasze objętościowe. Sprawdzamy również, jakie korzyści daje uprawa bezorkowa.

czytaj więcej

Jak obronić rolnictwo przed ofensywą wegetarian? Co jeszcze w nowym TPR?

W nowym 4. numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego piszemy o tym, jak obronić rolnictwo przed ofensywą wegan i wegetarian? Opisujemy też pięć pomysłowych konstrukcji maszyn rolniczych Zbigniewa Kamińskiego. Sprawdzamy również, dlaczego dostawcy mleka do OSM Sierpc nie chcieli obory bezściółkowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)