Jak jest ustalany dochód na osobę w rodzinie rolniczej do stypendium socjalnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak jest ustalany dochód na osobę w rodzinie rolniczej do stypendium socjalnego?

01.03.2022autor: Alicja Moroz

Syn nie dostał w tym roku akademickim stypendium socjalnego z powodu przekroczenia dochodu na osobę w rodzinie. Policzono nam dochód z gospodarstwa osiągnięty w 2020 r. i dodano do tego dochód z pracy podjętej przez żonę w 2021 r. Nie uwzględniono tego, że gospodarstwo przekazaliśmy starszemu synowi także w 2021 r. Czy to zgodne z przepisami?

Jak oblicza się wysokość miesięcznego docohdu na osobę w rodzinie studenta?

Taki właśnie sposób obliczania dochodu przewiduje art. 88 ust.  1 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nim wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

W myśl zaś art. 3 pkt 2a tej ustawy dochód wylicza się na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Zatem przy ustalaniu dochodu na rok akademicki 2021/2022 uwzględniano dochód rodziny w 2020 r. W przypadku dochodu osiąganego z gospodarstwa rolnego jest on określany na podstawie obwieszczenia GUS. Przeciętny, roczny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2020 r. 3819 zł. Prawidłowo więc przyjęto u Państwa dochód z gospodarstwa osiągnięty w 2020 r.

Zgodnie natomiast z art. 5 ust.  4b ustawy o świadczeniach rodzinnych, w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, dochód powiększa się o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym uzyskano dochód, jeżeli jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczeń rodzinnych. Dlatego do dochodu doliczono zarobki Pana żony, która podjęła pracę w 2021 r.

r e k l a m a

Jak ustala się prawo do świadczeń rodzinnych?

Jak stwierdził NSA w wyroku z 10 listopada 2021 r. (sygn. akt: I OSK 693/21), stosowanie art. 5 ust. 4b wymienionej wyżej ustawy powoduje, że prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na podstawie dochodu zbliżonego do dochodu faktycznie uzyskiwanego przez rodzinę w okresie pobierania świadczeń, a nie przeciętnego dochodu z roku poprzedniego. Stwierdzenie to odnosi się również do innych świadczeń, jeżeli dochód rodziny jest ustalany na takich samych zasadach jak w przypadku świadczeń rodzinnych. NSA podkreślił, że w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód obejmuje całą kwotę miesięcznego dochodu następującego po miesiącu, w którym go osiągnięto, i doliczany jest do kwoty przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny w roku poprzedzającym okres zasiłkowy, a następnie przeliczany na dochód każdego jej członka.

Czy zmiana powierzchni gospodarstwa ma wpływ na wysokośći dochodu?

Natomiast zmiana powierzchni gospodarstwa nie stanowi utraty ani uzyskania dochodu. Wszelkie zmiany uwzględniane są w latach, które są podstawą przyznawania pomocy materialnej, z zastrzeżeniem, że jeśli zmieniono powierzchnię w trakcie roku, dochód liczy się proporcjonalnie do liczby miesięcy posiadania gospodarstwa.

Alicja Moroz
fot. Unsplash.com

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik z Ukrainy „zaorał” rosyjskich żołnierzy. Zwinął ich czołg ciągnikiem

Wszyscy jednoczą się z narodem ukraińskim i starają się jak mogą, pomóc im w walce z rosyjskim okupantem. Dochodzi nawet do kradzieży czołgów, do których rolnicy wykorzystują ciągniki rolnicze.

czytaj więcej

W nowym TPR o konieczności dozbrojenia rolników

W najnowszym numerze (10/2022) Tygodnika Poradnika Rolniczego przeczytacie m.in. konieczności dozbrojenia polskich rolników. Sprawdzamy także, jak jak działa innowacyjny pług węglowy Lemken. Podpowiadamy też, jakie bakterie wiążą azot w roślinach.

czytaj więcej

Krowy zablokowały autostradę w USA. Jak policjanci potraktowali rolnika?

Kilka pasów amerykańskiej autostrady 151 zostało zablokowanych po tym, jak znalazły się na niej krowy. Jak do tego doszło i jaka kara spotkała rolnika?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)