Jak długo KRUS może żądać od rolnika uregulowania zaległych składek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak długo KRUS może żądać od rolnika uregulowania zaległych składek?

29.03.2020autor: Michał Czubak

KRUS dochodzi ode mnie zapłaty zaległych składek za lata 2013 i 2014, które wcześniej rozłożył mi na raty. Nie byłem w stanie ich regularnie spłacać. Czy może to robić? Słyszałem, że po upływie 5 lat następuje przedawnienie.

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy KRUS może żądać zaległych składek?
  • kiedy można mówić o przedawnieniu?
  • czy wpływ na decyzje mają płatności rozłożone w ratach?

Kiedy KRUS może żądać zaległych składek?

Co do zasady, rzeczywiście tak się dzieje, ale nie wtedy, kiedy nastąpiło zawieszenie biegu przedawnienia. Zgodnie z art. 41b ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne, jednak z wyjątkami przewidzianymi w dalszej treści art. 41b.
r e k l a m a

Kiedy zaczyna być liczone przedawnienie?

I tak, bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia podjęcia decyzji o rozłożeniu należności na raty lub odroczeniu terminu płatności, do dnia terminu płatności odroczonej należności z tytułu składek lub ostatniej raty.

Jeżeli w ustalonym terminie dłużnik nie zapłacił którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona należność, bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu. Następuje to od dnia podjęcia decyzji o rozłożeniu należności na raty, do dnia podjęcia decyzji o wygaśnięciu decyzji o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek.

Należność spłacana w ratch

Jeśli zatem nie zapłacił Pan choćby jednej raty i KRUS wydał decyzję o wygaśnięciu tej, na mocy której mógł Pan spłacać należność w ratach, przedawnienie biegnie na nowo dopiero od momentu wydania tej decyzji.    

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy zwolnienie z kosztów sądowych oznacza też zwolnienie z kosztów procesowych?

Przegrałem z sąsiadem sprawę o naruszenie posiadania. Byłem zwolniony z kosztów sądowych, ale sąd nakazał mi zwrócić sąsiadowi jego wydatki na adwokata. Czy to zgodne z prawem? Czy zwolnienie z kosztów tego nie obejmuje?

czytaj więcej

WIR: 15 zł chorobowego dla rolników to traktowanie gospodarzy jak obywateli gorszej kategorii

Wielkopolska Izba Rolnicza bardzo krytycznie odnosi się do zaproponowanej podwyżki zasiłku chorobowego dla rolników. W jej ocenie kwota 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy jest zbyt niska.

czytaj więcej

Kto ma prawo do zachówku po śmierci rodzica?

Trzy lata temu zmarł mój tata, który w latach 80. przekazał mi gospodarstwo. Brat otrzymał w darowiźnie od rodziców pieniądze i samo­chód, a siostra działkę. Rodzeństwo domaga się jednak teraz ode mnie zachowku. Czy ma do tego prawo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)