Czy zwolnienie z kosztów sądowych oznacza też zwolnienie z kosztów procesowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy zwolnienie z kosztów sądowych oznacza też zwolnienie z kosztów procesowych?

03.04.2020autor: Michał Czubak

Przegrałem z sąsiadem sprawę o naruszenie posiadania. Byłem zwolniony z kosztów sądowych, ale sąd nakazał mi zwrócić sąsiadowi jego wydatki na adwokata. Czy to zgodne z prawem? Czy zwolnienie z kosztów tego nie obejmuje?

Z artykułu dowiesz się

  • koszty procesu - kiedy trzeba je zwracać?
  • co wchodzi w skład kosztów zastępstwa procesowego?
  • czy zwolnienie z kosztów sądowych zwalnia także z innych kosztów procesu?

Koszty procesu - kiedy trzeba je zwracać?

Zgodnie z art. 98 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony, czyli koszty procesu.
r e k l a m a

Co wchodzi w skład kosztów zastępstwa procesowego?

Do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony. Te odrębne przepisy to rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie. Zgodnie z § 5 pkt 4 tego rozporządzenia, minimalna stawka za prowadzenie sprawy o naruszenie posiadania wynosi 320 zł. Jeśli sąd nakazał Panu zwrot takiej właśnie kwoty, to jest to zgodne z obowiązującymi przepisami.

Czy zwolnienie z kosztów sądowych zwalnia także z innych kosztów procesu?

W myśl art. 108 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych, w sprawach cywilnych zwolnienie od kosztów sądowych nie zwalnia strony od obowiązku zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi. Oznacza ono, że nie ma ona obowiązku wykładać sum potrzebnych do tego, aby postępowanie przed sądem zostało wszczęte i mogło się toczyć, a których uiszczenie jest jej obowiązkiem wobec organu prowadzącego postępowanie.

Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi, na jego żądanie, koszty procesu. Zasada ta ma zastosowanie również do przegrywającej sprawę strony całkowicie zwolnionej od kosztów sądowych przez sąd.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak długo KRUS może żądać od rolnika uregulowania zaległych składek?

KRUS dochodzi ode mnie zapłaty zaległych składek za lata 2013 i 2014, które wcześniej rozłożył mi na raty. Nie byłem w stanie ich regularnie spłacać. Czy może to robić? Słyszałem, że po upływie 5 lat następuje przedawnienie.

czytaj więcej

Nowe stawki zmniejszające i zawieszające emeryturę z KRUS

KRUS podał nowe kwoty dochodu miesięcznego po uzyskaniu, których zostanie zawieszona lub zmniejszona emerytura i renta z KRUS. Jakie są nowe kwoty dochodu zmniejszającego świadczenia? Kogo dotyczą te obostrzenia? 

czytaj więcej

Nosisz okulary? Zapytaj o dofinansowanie

Praca przy komputerze przez większość dnia wpływa negatywnie na wzrok. Pracodawca z kolei powinien pracownikowi zapewnić okulary korygujące. Jak starać się o dofinansowanie na ten cel? Odpowiada Alicja Moroz.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)