Z artykułu dowiesz się
- jak można skorzystać ze wsparcia?
- kto może skorzystać ze wsparcia?
- jakie istnieją obwarowania unijne i krajowe?
Z artykułu dowiesz się
20 maja br. weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa z 27 kwietnia 2020 r. umożliwiające korzystanie przez organizacje producentów rolnych ze środków działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objętego PROW na lata 2014–2020. Taka możliwość będzie również w przyszłym roku.
Artykuł 152 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z 17 grudnia 2013 r., ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych, określa ogólnie, że państwa członkowskie mogą na wniosek uznawać organizacje producentów, które:
Dodatkowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1308/2013 określa, że ustanowione przez producentów w sektorze mleka i przetworów mlecznych organizacje producentów rolnych powstają z ich inicjatywy oraz realizują określone cele:
Rozporządzenie unijne nie wskazuje formy prawnej organizacji producentów rolnych. Te wymogi mogą wynikać z przepisów krajowych. Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. wskazuje, że dyrektor oddziału regionalnego ARiMR uznaje tylko taką organizację, która spełnia poniższe przesłanki.
Po pierwsze, jest utworzona co najmniej przez 20 członków, wytwarza i wprowadza do obrotu rocznie nie mniej niż 2 mln kg mleka lub jego przetworów wyprodukowanych w ramach tej ilości mleka. Chodzi więc o mleko nieprzetworzone albo jego przetwory.
Według rozporządzenia polskiego, we wniosku do ARiMR o uznanie należy wskazać także ilość mleka lub przetworów mlecznych wytwarzanych rocznie i wprowadzanych o obrotu przez organizację producentów albo ich zrzeszenie. Ustawa nie precyzuje, jaką ilość mleka ma wprowadzić każdy producent. Wskazuje tylko łączną minimalną ilość tego produktu.
Po drugie, w trakcie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku co najmniej 20 członków tej organizacji wytwarzało i wprowadzało do obrotu mleko lub przetwory mleczne. Producenci muszą funkcjonować na rynku co najmniej od roku, gdyż mają obowiązek wykazać wprowadzenie do obrotu mleka albo jego przetworów.
Po trzecie, cała ilość mleka lub przetworów mlecznych wyprodukowana w gospodarstwach członków tej organizacji jest wprowadzana do obrotu za jej pośrednictwem. Regulacja uniemożliwia indywidualną sprzedaż mleka i jego produktów bezpośrednio przedsiębiorcom czy konsumentom, nawet w ramach sprzedaży bezpośredniej. Część mleka można wykorzystywać na potrzeby własne. Ustawa wskazuje, że chodzi o wprowadzanie do obrotu za pośrednictwem organizacji.
W praktyce powstało pytanie, czy obecnie istniejące spółdzielnie, szczególnie mleczarskie, mogą starać się o uznanie za organizację producentów mleka. W opinii autorki jest to możliwe, gdyż jak zostało wskazane, organizacje mogą zajmować się wspólnym przetwarzaniem. Takie postanowienia dają szansę, szczególne mniejszym spółdzielniom, na staranie się o środki unijne, o ile spełnione są zasady dotyczące finansowania określone w polskich i unijnych regulacjach prawnych.
Rozporządzenie MRiRW z 7 stycznia 2016 r. wskazuje, że organizacja producentów musi liczyć minimum 10 członków będących producentami produktu lub grupy produktów. Powinni oni należeć do jednego z sektorów wymienionych rozporządzeniu unijnym nr 1308/2013 (w art. 1 ust. 2 lit. lit. a–h, l–o oraz q–x). Rozporządzenie stanowi także, że członkowie organizacji producentów będący producentami produktu lub grupy produktów stanowią co najmniej 80% liczby członków tej organizacji. Organizacje producentów uznaje dyrektor OR ARiMR.
Obecnie o pomoc z programu „Tworzenie grup producentów organizacji producentów” może ubiegać się organizacja producentów uznana nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 r. na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.
Wsparcia udziela się, aby ułatwić tworzenie grup i organizacji producentów do celów:
dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy