Z artykułu dowiesz się
- Kto może skorzystać z dofinansowania na prywatne lasy?
- Od czego zależy wysokość wsparcia?
- W jakiej wysokości przewidziane są progi dofinansowania?
Z artykułu dowiesz się
Pomocą objęte są lasy prywatne w wieku 11–60 lat o powierzchni 0,1–20 ha. Wsparcie obejmuje lasy stanowiące własność lub współwłasność wnioskodawcy lub własność jego małżonka, które nie są objęte premią pielęgnacyjną PROW (nie były posadzone z unijnego wsparcia). Warunkiem uzyskania pomocy jest posiadanie Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu lub decyzji starosty określających zadania z zakresu gospodarki leśnej.
Wysokość wsparcia zależy od rodzaju inwestycji oraz warunków, w jakich ma być ona realizowana. Dotacja na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie w nim drugiego piętra wynosi 8137 zł/ha w przypadku realizacji inwestycji na gruntach w warunkach korzystnych, a 9249 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°.
Wsparcie przewidziane na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk powstałych w wyniku procesu chorobowego wraz z zabezpieczeniem pniaków po wyciętych drzewach na gruntach w warunkach korzystnych to 12 538 zł/ha, natomiast w przypadku gruntów o nachyleniu terenu powyżej 12° – 14 213 zł/ha.
Na inwestycje w zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu można otrzymać 4610 zł/ha na gruntach w warunkach korzystnych oraz 5210 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°. Z kolei w przypadku zakładania remizy dofinansowanie wynosi 848 zł, bez względu na powierzchnię realizacji inwestycji i rodzaj gruntu. Natomiast wysokość wsparcia na czyszczenie późne to 764 zł/ha w przypadku realizacji inwestycji na gruntach w warunkach korzystnych, a 917 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°.
W przypadku wprowadzania drugiego piętra w drzewostanie lub podszytu, lub dolesiania luk, lub założenia remizy, dofinansowanie na zabiegi ochronne przed zwierzyną, wynosi:
Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy