Dotacje do lasów prywatnych 2021 - do kiedy i jakie warunki?
„Kilka dni temu pożar zajął część naszego lasu. Czy są jakieś unijne programy, z których moglibyśmy sfinansować odbudowę drzewostanu?” – z takim pytaniem zwróciła się do redakcji „Tygodnika” Czytelniczka.
Zbliża się termin składania wniosków do ARiMR
Tak się składa, iż od 22 listopada do 31 grudnia 2021 r. oddziały powiatowe ARiMR będą przyjmować wnioski o przyznanie pomocy na „Inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska” z PROW 2014–2020. Jest to program, z którego mogą korzystać również właściciele lasów będące osobami fizycznymi.
Wsparcie może być przeznaczone na jakie inwestycje:
przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 30 do 5O lat, lub dolesianie luk w drzewostanie z gatunkami starszymi, tj. o średnim wieku od 21 do 60 lat,
zróżnicowanie struktury drzewostanu, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 30 do 60 lat, przez wprowadzenie podszytu rozumianego jako dolna warstwa w drzewostanie, złożona z gatunków drzewiastych i krzewiastych chroniących i uaktywniających gleb, lub
założenie remizy rozumianej jako obszar, na którym są wprowadzane gatunki drzew i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 30 do 60 lat, przy czym remiza powinna być ogrodzona oraz mieć powierzchnię 10 arów, lub
czyszczenia późne, rozumiane jako cięcia pielęgnacyjne wykonywane w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 11 do 20 lat, polegające na rozluźnieniu drzewostanu przez usunięcie drzew niepożądanych, lub
zabiegi ochronne przed zwierzyną polegające na ogrodzeniu remizy albo zabezpieczeniu drzewek repelentami albo zabezpieczeniu drzewek osłonkami.
Również ekstremalne warunki pogodowe
Warto zaznaczyć, iż w tym roku będzie już drugi nabór wniosków na tę pomoc. W tym jednak naborze rozszerzono zakres pomocy na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu poprzez dolesienia luk w drzewostanach uszkodzonych nie tylko w wyniku procesu chorobowego, jak to było w poprzednich naborach, ale w szczególności przez szkodniki, zwierzynę lub ekstremalne warunki pogodowe. W sytuacji gdy pożar lasu został spowodowany ekstremalnymi warunkami pogodowymi, nasza Czytelniczka miałaby szansę na skorzystanie z tej pomocy.
Od czego zależy wartość dofinansowania?
Wysokość dofinansowania jest zróżnicowana i uzależniona od rodzaju inwestycji oraz warunków, w jakich ma być realizowana: korzystnych albo o nachyleniu powyżej 12° (tutaj stawki są wyższe). Przykładowo na przebudową składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk w drzewostanie na gruntach w warunkach korzystnych można otrzymać 12 538 zł/ha, a w przypadku nachylenia terenu powyżej 12° – 14 213 zł/ha.
Jeszcze przed złożeniem w biurze powiatowym ARiMR wniosku o przyznanie pomocy trzeba sprawdzić, czy grunt, na którym będzie realizowana inwestycja, w ewidencji gruntów i budynków został wykazany jako las, następnie wystąpić do starostwa o wypis z uproszczonego planu urządzania lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasu i uzyskać zaświadczenia, że planowane inwestycje nie są sprzeczne z tymi dokumentami. Głównym dokumentem załączonym do wniosku jest kopia planu inwestycji. Taki plan sporządza nadleśniczy.
Pomoc jest przyznawana dopiero po wykonaniu inwestycji. Nie przysługuje w sytuacji, gdy las jest położony na obszarach m.in. Natura 2000 oraz rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, parków narodowych lub obszarach ich otulin, chyba że planowane wykonanie inwestycji nie jest sprzeczne z celami ochrony tych obszarów. Nie przysługuje też, jeśli teren został objęty pomocą na „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” z PROW 2014–2020 oraz „Zalesianie gruntów rolnych” z PROW 2007–2013.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy