Dotacje dla hodowców świń na wyrównanie dochodu na nowych zasadach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacje dla hodowców świń na wyrównanie dochodu na nowych zasadach

28.01.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rolnicy hodujący świnie mogą ubiegać się o dotacje na wyrównanie dochodu ze względu na szalejący ASF i kryzys na rynku trzody chlewnej. Jednak w tym roku obowiązują nowe zasady udzielania pomocy. Co się zmieniło? Na jakie pieniądze mogą liczyć rolnicy?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków o pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu dla producentów świń z powodu ASF, których gospodarstwa znajdują się w strefach ASF.

r e k l a m a

Kto może wnioskować o pomoc na wyrównanie dochodu?

Dotacja ta jest przeznaczona dla rolników-producentów trzody chlewnej, którzy uzyskali obniżony dochód ze sprzedaży świń ze względu na wirus afrykańskiego pomoru świń w okresie od IV kwartału 2020 r do końca IV kwartału 2021 r.

Co istotne, o taką pomoc mogą ubiegać się wyłącznie rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo na terenie objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF.

Na jakich warunkach muszą otrzymać dotację?

Rolnik otrzyma wsparcie, jeżeli:

  • ma nadany numer identyfikacyjny (w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności),
  • jest mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem (w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia nr 702/2014),
  • utrzymuje lub utrzymywał świnie w siedzibie stada, której nadano numer na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w strefach ASF.

Obecny nabór wniosków umożliwia dodatkowo złożenie wniosku na IV kwartał 2021 r. oraz okresy miesięczne tj. od 1 grudnia 2020 r. do 30 listopada 2021 r. oraz od 1 stycznia 2021 r do 31 grudnia 2021.

Na jakie pieniądze może liczyć rolnik ubiegający się o pomoc z ARiMR?

Jak podaje ARiMR, kwota dotacji na wyrównaniu dochodu jaką może uzyskać rolnik jest to różnica między iloczynem liczby świń sprzedanych w kwartale wskazanym we wniosku i średniej ceny sprzedaży świń uzyskanej w tym kwartale, a iloczynem średniej liczby świń sprzedanych w tym samym kwartale w:

  • kolejnych 3 latach przed rokiem, którego kwartał został objęty tym wnioskiem i średniej ceny sprzedaży świń w tym okresie
  • albo w ciągu trzech lat z okresu pięcioletniego poprzedzającego rok, którego kwartał został objęty tym wnioskiem i średniej ceny sprzedaży świń w tym okresie, z pominięciem kwartału o najwyższej i najniższej wartości utraconego dochodu.

Warto podkreślić, że obecnie obowiązują nowe zasady wyliczenie obniżenia dochodu rolnika. Według zmienionego rozporządzenia, wyliczenia obniżonego dochodu można dokonać w następujący sposób:

  • w przypadku, gdy liczba świń sprzedanych w kwartale, za który jest składany wniosek, jest wyższa o 10% od liczby świń sprzedanych w kwartale, w odniesieniu do którego jest obliczana wysokość pomocy, do obliczenia wysokości pomocy przyjmuje się mniejszą liczbę sprzedanych świń powiększoną o 10%,
  • w przypadku, gdy liczba świń sprzedanych w kwartale, za który jest składany wniosek, jest mniejsza niż liczba świń sprzedanych w kwartale, w odniesieniu do którego jest obliczana wysokość pomocy do obliczenia wysokości pomocy przyjmuje się liczbę świń sprzedanych w kwartale, za który jest składany ten wniosek.

Kwota pomocy, stanowi sumę kwot obniżonego dochodu w poszczególnych kwartałach objętych wnioskiem.

Co z dotacjami dla rolników, którzy zmienili kierunek produkcji świń? 

Co więcej, dla wniosków składanych od 2022 r. został ustanowiony odrębny sposób wyliczania obniżenia dochodu dla rolników, którzy zmienili kierunek produkcji świń z produkcji świń w danej siedzibie stada w okresie krótszym niż ostatnie trzy lata przed złożeniem wniosku.

W takiej sytuacji wyliczenia obejmują średnią liczbę sprzedanych świń od dnia rozpoczęcia utrzymywania świń albo zmiany kierunku produkcji świń do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku.

Gdzie i do kiedy można składać wnioski?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o wyrównanie dochodów od 27 stycznia do 28 lutego 2022 r.

Wnioski można składać:

  • bezpośrednio w biurach powiatowych ARiMR;
  • wysyłając list polecony
  • lub poprzez platformę ePUAP.

Do wniosku producent świń jest zobowiązany załączyć między innymi:

  • kopie faktur lub faktur RR lub innych dowodów księgowych potwierdzających uzyskane dochody za okres niezbędny do obliczenia kwoty pomocy (objęty wnioskiem)
  • kopie umów, jeżeli na ich podstawie została dokonana sprzedaż.

Ważne, aby dane zawarte we wniosku i wynikające ze złożonych dokumentów dotyczące ilości sprzedanych sztuk świń, były spójne z danymi w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ) prowadzonym przez ARiMR.

Komu pomoc nie przysługuje?

O pomoc nie mogą starać się producenci, którzy:

– Otrzymali pomoc finansową ze środków krajowych, odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia lub odszkodowanie na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii nakazującej zabicie świń lub poddanie ich ubojowi lub

– Sprzedali swoje zwierzęta w ramach działalności w zakresie:

  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt
  • obrotu zwierzętami, z wyjątkiem obrotu prowadzonego w ramach działalności rolniczej
  • prowadzili miejsca gromadzenia zwierząt,
  • prowadzili rzeźnie,
  • prowadzili zakład przetwórczy
  • prowadzili spalarnie

Pomoc nie przysługuje także świniom (w przypadku wniosków składanych w 2022 r. dodatkowo, zgodnie z przepisami wprowadzonymi na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2022 r.)

  • które zostały sprzedane innemu producentowi świń, z wyłączeniem świń do ukończenia 10 tygodnia życia lub
  • które nie były przetrzymywane w danej siedzibie stada co najmniej 85 dni przed sprzedażą.

Pomoc będzie wypłacana na rachunek producenta świń wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Więcej informacji w punktach informacyjnych w Biurach Powiatowych i w Oddziałach Regionalnych ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kolejne zatrzymania za wyłudzenie ponad 400 mln złotych dotacji z ARiMR

Pięć grup producenckich żywności w latach 2007-2015 dokonało wyłudzeń mienia m.in. na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w łącznej kwocie ponad 400 ml zł, w tym wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę ponad 343 mln zł.

czytaj więcej

Producenci świń nie dostaną pomocy z UE. Zablokowali ją Niemcy i Dania

Ceny świń są rekordowo niskie. Na dodatek ogromnie rosną koszty produkcji, tylko pasze zdrożały o 35 proc. Dlatego rolnicy i część państw UE domagało się interwencji unijnej na rynku. Jednak Komisja Europejska nie pomoże hodowcom świń, ponieważ przeciwko opowiedziało się aż siedem państw UE, w tym najwięksi producenci wieprzowiny - Niemcy i Dania. Dlaczego?

czytaj więcej

UOKiK interweniuje w sprawie świń ze stref ASF. Czy firmy zabierały hodowcom pieniądze?

UOKiK sprawdził, czy zakłady organizujące tucz nakładczy nie zmuszały rolników ze stref ASF do oddawania odszkodowań z ARiMR. Zweryfikował także, które sieci i firmy nie chciały kupować mięsa ze zdrowych świń hodowanych w strefach ASF. Jakie są wnioski z kontroli?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)