Dopłaty na zalesienie – jakie warunki trzeba spełnić przy sadzeniu drzew?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty na zalesienie – jakie warunki trzeba spełnić przy sadzeniu drzew?

04.01.2021autor: Michał Czubak

Złożyłem w lipcu wniosek o wsparcie na zalesienie gruntów rolnych. Jakie są warunki wykonywania zalesienia wynikające z przepisów?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy rolnik otrzyma dopłatę na zalesienie?
  • jakie dokumenty trzeba zachować po dokonaniu zalesienia?
  • do kiedy należy złożyć dokumenty do ARiMR?

Kiedy rolnik otrzyma dopłatę na zalesienie?

Wsparcie na zalesienie reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” objętego PROW 2014–2020. Według jego § 10 zalesienie wykonuje się po otrzymaniu postanowienia o spełnieniu warunków, nie później niż w okresie sadzenia przypadającym na wiosnę roku następującego po roku, w którym złożono wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie.

Zalesienie wykonuje się:

  • przy użyciu sadzonek drzew i krzewów gatunków lub rodzajów rodzimych, które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
  • zgodnie z liczbą sadzonek drzew na hektar określoną w załączniku nr 2 do rozporządzenia i wymogami planu zalesienia,
  • w odległości co najmniej 2 m od granicy sąsiedniego gruntu stanowiącego własność innego podmiotu.
r e k l a m a

Jakie dokumenty trzeba zachować po dokonaniu zalesienia?

Po zalesieniu trzeba przechować dowody zakupu sadzonek wraz z etykietą dostawcy ujętego w rejestrze dostawców materiału rozmnożeniowego, w tym dowody zakupu sadzonek mikoryzowanych zawierające adnotację sprzedawcy, że są to sadzonki mikoryzowane, do dnia wypłaty:

  • wsparcia na zalesienie – w przypadku ubiegania się o przyznanie wyłącznie wsparcia na zalesienie,
  • ostatniej premii pielęgnacyjnej – w przypadku ubiegania się o przyznanie tej premii.

Do kiedy należy złożyć dokumenty do ARiMR?

Z kolei § 11 wskazanego wyżej rozporządzenia określa, że ubiegający się o przyznanie wsparcia na zalesienie informuje nadleśniczego o jego wykonaniu na piśmie w terminie 7 dni od wykonania.

Do 9 czerwca roku następującego po roku, w którym złożono wniosek o przyznanie wsparcia, trzeba natomiast złożyć do ARiMR oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z zaświadczeniem nadleśniczego.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mobilna mieszalnia pasz pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze w hodowli krów mlecznych

Tadeusz Todzia od wielu lat prowadzi hodowlę bydła mlecznego. Mieszanka treściwa dla zwierząt powstaje w gospodarstwie, ale nie na urządzeniach hodowcy. Gospodarz w tym zakresie korzysta z usług mieszalni mobilnej i uważa, że jest to idealne rozwiązanie, które pozwala na dużą oszczędność czasu.

czytaj więcej

1500 zł na komputer dla dzieci rolnika. Ile osób dostanie pieniądze?

ARiMR wstępnie podsumował akcje udzielania dofinansowania na sprzęt komputerowy dla dzieci rolników. Jedna rodzina może otrzymać 1500 złotych dotacji. Ilu rolników ma szanse na wsparcie? Gdzie złożono najwięcej wniosków o dotacje na komputer?

czytaj więcej

Czy dzierżawcy przysługują dopłaty zalesieniowa i pielęgnacyjna?

2016 r. na części swoich gruntów założyłem uprawę leśną. Otrzymałem z ARiMR tzw. wsparcie na zalesianie, a od 2017 r. pobieram premię zalesieniową i premię pielęgnacyjną. Zamierzam wydzierżawić swoje gospodarstwo, w tym działkę zalesioną. Komu będą przysługiwać obie premie? Kto ma składać wniosek – dzierżawca czy ja?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)