Mobilna mieszalnia pasz pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze w hodowli krów mlecznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mobilna mieszalnia pasz pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze w hodowli krów mlecznych

03.01.2021

Tadeusz Todzia od wielu lat prowadzi hodowlę bydła mlecznego. Mieszanka treściwa dla zwierząt powstaje w gospodarstwie, ale nie na urządzeniach hodowcy. Gospodarz w tym zakresie korzysta z usług mieszalni mobilnej i uważa, że jest to idealne rozwiązanie, które pozwala na dużą oszczędność czasu.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak usprawnia pracę w gospodarstwie mobilna mieszalnia pasz?
  • Kiedy warto zainwestować w mobilną mieszalnię pasz?
  • Co pomaga zachować wysoką jakość mleka?

Obora uwięziowa z lat 80-tych

Krowy w gospodarstwie Tadeusza Todzia utrzymywane są w oborze uwięziowej, która powstała w 1987 roku jako budynek przeznaczony do chowu bydła opasowego i trzody chlewnej. Obiekt został dostosowany do potrzeb bydła mlecznego, jednak niektóre stanowiska są nieco mniejsze od pozostałych, powstałych z myślą o krowach mlecznych rasy hf. Hodowca utrzymuje w nich bydło rasy jersey i ich krzyżówki z hf-em. Krowy zasuszone mają stały dostęp do wybiegu. Cielęta po około 3 dniach po urodzeniu trafiają z obory do kojców pod wiatą.

r e k l a m a
Obornik w oborze dla krów mlecznych usuwany jest dwa razy dziennie za pomocą zgarniacza zamontowanego na ciągniku. W głównej części obory jest 35 stanowisk i hodowcy dbają o to, by zawsze zapełnione były krowami w laktacji. Dój prowadzony jest za pomocą dojarki przewodowej na 4 aparaty udojowe.

Aby nie doszło do ewentualnej pomyłki, krowy, które otrzymują antybiotyk przenoszone są do innej części obory, gdzie dojone są konwiówką. Podobnie doimy krowy po wycieleniu, do momentu otrzymania potwierdzenia, że mleko nie zawiera antybiotyków. Dopiero wtedy sztuka może trafić do obory głównej, a mleko od niej do zbiornika – wyjaśnia Tadeusz Todzia.

Szybkie schładzanie mleka wpływa na jakość surowca

Hodowca posiada już trzeci zbiornik do chłodzenia mleka.

Obecny ma pojemność 2700 l i ma jeszcze spory zapas. Schładzanie mleka przebiega bardzo szybko, co m.in. pozwala utrzymać jego dobrą jakość mikrobiologiczną. W naszej piątnickiej spółdzielni mamy wyodrębnioną klasę mleka premium, w której komórki somatyczne nie mogą przekroczyć 300 tys., a drobnoustroje 20 tys. w 1 ml. Zejście do poziomu poniżej 20 tys. nie było łatwe, ale nam się to udaje. Stale pilnujemy, by na każdym etapie pozyskania i przechowywania mleka nie miało ono kontaktu z drobnoustrojami. Kubki udojowe płukane są po każdej krowie, a po doju dokładnie myte i dezynfekowane – mówi Tadeusz Todzia.

Rozród pod okiem lekarza weterynarii

Inseminacją w gospodarstwie zajmuje się syn gospodarza- Krzysztof, który prowadzi lecznicę weterynaryjną.

Gdy tylko zauważę ruję u jakiejś sztuki, to zaraz informuję o tym syna, który przeprowadza badanie ultrasonografem ustalając optymalny termin przeprowadzenia zabiegu inseminacji. Decyzje o doborze buhajów podejmuje syn. Bez jego pomocy nie poradziłbym sobie z rozrodem, którego trzeba bardzo pilnować. Syn posiada także własny poskrom i sam przeprowadza korekcję racic stada – dodaje hodowca.

  • Hodowca podkreśla, że dostęp do wybiegu korzystnie wpływa na zdrowie zwierząt
Tadeusz Todzia główny nacisk kładzie na jakość produkowanego mleka
  • Tadeusz Todzia główny nacisk kładzie na jakość produkowanego mleka

Mobilna mieszalnia – rozwiązanie idealne

W gospodarstwie pracuje wóz paszowy firmy Euromilk o pojemności 11 m3, ale pierwszą paszą, którą otrzymują krowy w ciągu dnia jest siano łąkowe. Dopiero później zadawany jest PMR i premia w postaci paszy treściwej. W skład miksu wchodzi sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy oraz śruta zbożowa. Pasza treściwa przygotowywana jest za pomocą mieszalni mobilnej.

Przy braku rąk do pracy, mieszalnia mobilna jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W naszym wypadku udogodnieniem jest też to, że nie musimy dodatkowo transportować ziarna. Nasz magazyn zbożowy usytuowany jest w odległości 8 km od siedliska. Mieszalnia mobilna jadąc do naszego gospodarstwa zajeżdża po drodze pod magazyn i wsypuje ziarno. Później w gospodarstwie dodawane są pozostałe komponenty. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy tracić czasu na transport zboża – mówi gospodarz.

Sianokiszonka już od blisko 20 lat sporządzana jest na pryzmach.

Mamy użytki zielone zakładane na gruntach ornych, ale także łąki naturalne i lucernę w czystym siewie. Zebrana z tych użytków zielonka zakiszana jest na pryzmach, dzięki czemu uzyskujemy jednolitą paszę. Najważniejsze jest uchronienie folii na pryzmach przed uszkodzeniem przez ptaki krukowate. W tym roku założyliśmy siatkę ochronną na pryzmy. Chciałem podkreślić, że w 2019 roku udało nam się zgromadzić odpowiedni zapas pasz objętościowych. Staramy się tak planować zasiewy, aby pryzmy z kiszonką z kukurydzy i sianokiszonką otwierane były po nowym roku – mówi Tadeusz Todzia.

  • Tadeusz Todzia, wspólnie z żoną Elżbietą prowadzi w miejscowości Daniłowo gospodarstwo o powierzchni 100 ha. Około 30 ha zajmują użytki zielone, 2 ha zajmuje lucerna w czystym siewie, na 4 ha wysiewana jest gryka, na 3 ha seradela. Na 12 ha uprawiana jest kukurydza, na powierzchni około 1 ha był groch, a pozostałą powierzchnię zajmują zboża. Stado bydła liczy około 90 sztuk i składa się z 45 krów mlecznych i młodzieży. Surowiec w ilości około 250 tys. litrów rocznie dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. Tadeusz Todzia do niedawna w swoim gospodarstwie prowadził punkt kopulacyjny klaczy zimnokrwistych, ale ze względu na coraz mniejszą ilość klaczy w okolicy zrezygnował z tej działalności.
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty na zalesienie – jakie warunki trzeba spełnić przy sadzeniu drzew?

Złożyłem w lipcu wniosek o wsparcie na zalesienie gruntów rolnych. Jakie są warunki wykonywania zalesienia wynikające z przepisów?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)