r e k l a m a
Partnerzy portalu
Do 100 tys. złotych dotacji dla rolników utrzymujących świnie
15.11.2019
Do 22 listopada rolnicy mogą składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.
O przyznanie pomocy mogą ubiegać się między innymi rolnicy prowadzący chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń.
r e k l a m a
Maksymalny limit wsparcia to 100 tys. zł. Inwestycje w środki zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się ASF dotyczą ogrodzenia chlewni wraz z terenem koniecznym do obsługi świń, utworzenie lub zmodernizowanie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, zakup urządzeń do dezynfekcji, przebudowę lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 80%.
Wsparcie dla rolników poszkodowanych przez ASF
Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń mogą ubiegać się też o przyznanie pomocy w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Pomoc dotyczy tych, którzy utrzymywali trzodę chlewną i którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w ramach walki z ASF oraz jeżeli na dzień wydania tej decyzji utracili co najmniej 30% posiadanych świń. Przyznane wsparcie finansowe można wykorzystać na inwestycje związane z działalnością rolniczą, ale niezwiązane z produkcją trzody chlewnej.
Wnioski należy składać do oddziałów regionalnych ARiMR do 31 grudnia 2019 roku. Pomoc przyznawana jest według kolejności wpływu wniosków do Agencji. Maksymalna wysokość wsparcia przy inwestycjach odtwarzających potencjał produkcji rolnej w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020 wynosi do 300 tys. zł. Jednak zwrot kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć 80%.
Dominika StancelewskaZdjęcie: Archiwum TPR
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a