Do 100 tys. złotych dotacji dla rolników utrzymujących świnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Do 100 tys. złotych dotacji dla rolników utrzymujących świnie

15.11.2019

Do 22 listopada rolnicy mogą składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

O przyznanie pomocy mogą ubiegać się między innymi rolnicy prowadzący chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

r e k l a m a
Maksymalny limit wsparcia to 100 tys. zł. Inwestycje w środki zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się ASF dotyczą ogrodzenia chlewni wraz z terenem koniecznym do obsługi świń, utworzenie lub zmodernizowanie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, zakup urządzeń do dezynfekcji, przebudowę lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 80%.

Wsparcie dla rolników poszkodowanych przez ASF

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń mogą ubiegać się też o przyznanie pomocy w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Pomoc dotyczy tych, którzy utrzymywali trzodę chlewną i którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w ramach walki z ASF oraz jeżeli na dzień wydania tej decyzji utracili co najmniej 30% posiadanych świń. Przyznane wsparcie finansowe można wykorzystać na inwestycje związane z działalnością rolniczą, ale niezwiązane z produkcją trzody chlewnej.

Wnioski należy składać do oddziałów regionalnych ARiMR do 31 grudnia 2019 roku. Pomoc przyznawana jest według kolejności wpływu wniosków do Agencji. Maksymalna wysokość wsparcia przy inwestycjach odtwarzających potencjał produkcji rolnej w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020 wynosi do 300 tys. zł. Jednak zwrot kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć 80%.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Archiwum TPR

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaki pora karmienia jest najlepszy dla loch w ciąży?

Dzięki prawidłowemu żywieniu maciory uzyskają wysoką produkcyjność oraz będą długo użytkowane. Pozwoli to na uzyskanie dużej liczby dobrze odchowanych i zdrowych prosiąt. Zwiększone zapotrzebowanie pokarmowe loch w okresie laktacji wymaga dostarczenia wszystkich istotnych składników żywieniowych, gdyż zdecyduje o jakości odsadzanych prosiąt.

czytaj więcej

W jaki sposób można poprawić mięsność tuczników?

Zmiany wymagań konsumentów spowodowały mniejsze zainteresowanie tucznikami nadmiernie otłuszczonymi na rzecz zwierząt wysokomięsnych. Dlatego w produkcji trzody chlewnej szczególnego znaczenia nabiera poprawa mięsności tusz, w tym wykorzystanie odpowiednich ras, zaostrzenie kryteriów selekcji oraz opracowanie nowoczesnych systemów żywienia dla świń o wysokim potencjale genetycznym.

czytaj więcej

Zdrowie świń zależy od 100 bilionów bakterii

Mniejsze pobranie paszy i spadek tempa wzrostu, a także biegunki u prosiąt po odsadzeniu są nieuniknione. Można jednak starać się zapobiegać negatywnym skutkom odsadzenia albo przynajmniej je łagodzić. Coraz większy nacisk w produkcji trzody chlewnej kładzie się na badanie mikrobiomu, gdyż, jak się okazuje, kontrola mikroflory jelit pomaga poprawić wydajność zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)