Czy za brak maseczki w miejscu publicznym grozi mandat?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy za brak maseczki w miejscu publicznym grozi mandat?

28.10.2020autor: Michał Czubak

Byłem na targu w pobliskiej miejscowości. Strażnik miejski zwrócił mi uwagę, że nie mam maseczki i zagroził, że następnym razem nałoży mandat. Czy ma on takie prawo? Słyszałem, że sądy uniewinniają osoby karane mandatami.

Z artykułu dowiesz się

  • co mówi rozporządzenie ministra?
  • na jakiej podstawie policja kara mandatami?
  • co w sprawie mają do powiedzenia prawnicy?

Wątpliwa podstawa prawna

Podstawy prawne nakładania na wszystkich obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych są, niestety, wątpliwe i to właśnie jest przyczyną, że sądy odmawiają wszczęcia postępowań o ukaranie.

Obecnie obowiązek ten wynika z § 27 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wydano je na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 Ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

r e k l a m a

Na podstawie jakiego przepisu policja kara mandatami?

Policja i strażnicy miejscy nakładają mandaty za brak maseczek na podstawie art. 54 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim, kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł albo nagany.

Co mówią prawnicy?

Wielu prawników wskazuje na to, że zakazy związane z epidemią wprowadzone rozporządzeniem nie mają charakteru „przepisów porządkowych”, więc stosowanie art. 54 Kodeksu wykroczeń jest tutaj nieuzasadnione.

Należy też podkreślić, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych nie przewiduje wprowadzenia powszechnego obowiązku stosowania środków profilaktycznych w drodze rozporządzenia. Zgodnie z jej art. 46b pkt 4, taki nakaz może obejmować tylko osoby chore lub podejrzane o zachorowanie.

Jednak konieczność noszenia maseczek w obecnej sytuacji nie ulega wątpliwości.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie jeszcze tajemnice skrywa koronawirus?

Pandemia dla wielu z nas już nie taka straszna. Wielu z nas przestało się bać do tego stopnia, że nie dba już o noszenie maseczki. To niedobrze, bo wirus, choć z czasem powinniśmy wiedzieć o nim więcej, wciąż kryje wiele tajemnic.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)