Czy za wybudowanie silosu na kiszonkę można dostać ulgę w podatku rolnym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy za wybudowanie silosu na kiszonkę można dostać ulgę w podatku rolnym?

18.01.2022autor: dr Aneta Suchoń

Syn wybudował silos na sianokiszonkę oraz na kiszonkę z kukurydzy. Złożył do gminy wniosek o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym, ale mu jej nie przyznano. Wskazano, że silos nie jest obiektem służącym ochronie środowiska. Syn wybudował silos, by odcieki nie przedostawały się do gruntu. Czy budowa silosu łączy się z możliwością uzyskania tej ulgi czy nie?

Z artykułu dowiesz się

  • na co przysługuje ulga inwestycyjna?
  • czy na budowę silosu przysługuje ulga inwestycyjna?

Na co przysługuje ulga inwestycyjna?

Artykuł 13 ustawy o podatku rolnym wskazuje, że podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:

  • budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
  • zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).

Ulga przysługuje, jeśli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.

r e k l a m a

Czy na budowę silosu przysługuje ulga inwestycyjna?

Z silosami są problemy interpretacyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Opolu w orzeczeniu z dnia 15 stycznia 2021 r. (sygnatura akt. I SA/Op 242/20) orzekł, że przez obiekty służące ochronie środowiska trzeba rozumieć takie obiekty, które zostały wzniesione w celu zachowania lub przywracania równowagi przyrodniczej. Zostały one wybudowane z przeznaczeniem na ten cel, a więc z góry założono, że mają mu służyć. Nie spełniają tej funkcji silosy na sianokiszonkę. Silos pełni funkcje magazynowe, analogiczne do silosów na zboża, magazynów na nawozy, zbiorników biogazu. Każdy z tych obiektów ma określone przepisami prawa wymagania techniczne, których celem jest zapobieganie ich negatywnemu oddziaływaniu na środowisko. Nie są to jednak z pewnością obiekty służące ochronie środowiska. Gdyby przyjąć taki kierunek wykładni, w istocie w gospodarstwie rolnym nie byłoby obiektów, które nie mogłyby korzystać z ulgi na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym.

W uzasadnieniu wskazano, że „zdaniem sądu organy słusznie przyjęły, że budowa obiektów niebędących budynkami inwentarskimi służącymi do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich albo obiektami służącymi ochronie środowiska, takich jak silosy na kiszonkę, kanalizacja deszczowa, sieci wewnętrzne elektroenergetyczne, place i drogi wewnętrzne czy ogrodzenia nie daje podstaw do zastosowania ulgi inwestycyjnej”.

Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Gdańsku w wyroku z dnia 9 stycznia 2019 r. (sygn. akt I SA/Gd 1004/18) orzekł, że „do obiektów i urządzeń służących ochronie środowiska należy zaliczyć przykładowo: oczyszczalnie ścieków, filtry kominowe, urządzenia kanalizacyjne, nowoczesne systemy centralnego ogrzewania, urządzenia służące utylizacji odpadów”. Przyjąć należy jednak, że obiekty spełniają warunek powyższy, gdy służą ochronie środowiska bezpośrednio. Nie chodzi tu bowiem o jakikolwiek, luźny czy pośredni związek z ochroną środowiska, pozytywny wpływ na środowisko ani też „nieszkodzenie” środowisku. Jak wskazano powyżej, obiekty te mają służyć ochronie środowiska, a nie jedynie nie szkodzić temu środowisku.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. J. Nuckowski

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła: krów za mało, są podwyżki

Miały być obniżki cen byków, a zamiast tego zakłady podniosły ceny krów. Jedynie niektóre zakłady zdecydowały się na cięcia w przypadku byków - jak duże? Sprawdź! 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: byki poszukiwane, obniżki niewskazane

Jest presja na obniżki cen, ale żaden z zakładów nie chce powiedzieć "A", bo zastanawia się, czy inni powiedzą "B". Rolnicy wiedzą, że bydło jest mocno poszukiwane, więc obniżki są niewskazane. Jak teraz kształtują się cenniki? 

czytaj więcej

Rolnicy zapłacą więcej za czynsze dzierżawne i podatek rolny

Podwyżkom nie ma końca. W tym roku rolnicy zapłacą więcej także za czynsze dzierżawne i podatek rolny. Spowodowały to rekordowe ceny pszenicy i żyta. Od zeszłego roku pszenica zdrożała o 56 proc., a żyto prawie o 75 proc.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)