Czy z ulgi w podatku rolnym można skorzystać kilka razy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy z ulgi w podatku rolnym można skorzystać kilka razy?

13.12.2022autor: dr Aneta Suchoń

Miesiąc temu wygrałem przetarg na dzierżawę 5 ha z KOWR. Czy mogę starać się o przyznanie mi ulgi w podatku rolnym z tego tytułu, pomimo tego że dwa lata temu skorzystałem już z takiej ulgi, gdyż kupiłem 10 ha gruntów rolnych od sąsiada? Dzierżawiony grunt nie jest zabudowany.

Kiedy można skorzystać z ulgi w podatku rolnym?

Jeśli spełnia Pan wymagania określone w przepisach, będzie Pan mógł skorzystać ze zwolnienia, a potem ulgi w podatku rolnym. Z ulgi można skorzystać wiele razy, ale w odniesieniu oczywiście do różnych gruntów rolnych.

Według Ustawy o podatku rolnym, zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha:

r e k l a m a

będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,

  • będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,

  • wchodzące w skład ZWRSP objęte trwałym zagospodarowaniem.

    Czym jest trwałe zagospodarowanie gruntów?

    Za trwałe zagospodarowanie uważa się objęcie gruntów w dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat.

    Zatem istotny jest czas trwania dzierżawy oraz powierzchnia Pana gospodarstwa. Dopóki nie przekroczy Pan 100 ha, można skorzystać z ulgi kilka razy.

    W decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 28 października 2013 r. (sygn. akt: SKO 4011/595/13) wskazano, że w przypadku, kiedy nabywca nie posiadał gruntów rolnych, a nabyte grunty przeznacza na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego, to odstępy czasowe pomiędzy nabywaniem kolejno gruntów, do osiągnięcia ustawowo określonej powierzchni gospodarstwa rolnego, mogą przełożyć się jedynie na okres przysługującego zwolnienia. Niejednoczesne nabywanie gruntów nie może natomiast wykluczać zwolnienia i ulg w odniesieniu do wcześniej nabytych gruntów.

    Ograniczenie czasowe dotyczy natomiast początku okresu zwolnienia.

    dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
    fot. Pixabay

    autor dr Aneta Suchoń

    dr Aneta Suchoń

    Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Podatek rolny 2023 wyższy o ponad 20 proc. Ile wynosi stawka?

    Podwyżkom nie ma końca. W związku z rekordowymi cenami żyta, w następnym roku rolnicy zapłacą dużo wyższy podatek rolny. Jakie będą stawki?

    czytaj więcej

    Czy rolnik ryczałtowy musi zapłacić podatek od zakupionych gruntów?

    Jestem rolnikiem ryczałtowym i zamierzam kupić grunty rolne. Czy w takiej sytuacji będę płacił podatek od czynności cywilnoprawnych? Jak wygląda przejście na zasady ogólne rozliczania podatku VAT?

    czytaj więcej

    Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

    ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)