Z artykułu dowiesz się
- Jakie czynności są zwolnione z podatków cywilnoprawnych?
- Czy rolnik ryczałtowy zwolniony jest z podatku?
- Czy rolnik może zrezygnować ze zwolnienia z podatku?
Z artykułu dowiesz się
Według art. 2 Ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (u.p.c.c.), temu podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Z podatku zwolnione są również czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna z jej stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 stycznia 2019 r. (sygn. akt: II FSK 62/17) wskazuje, że samo bycie podatnikiem VAT przez strony czynności cywilnoprawnej lub jedną z nich nie przesądza o zastosowaniu art. 2 pkt 4 u.p.c.c. W każdym indywidualnym przypadku należy badać, czy z racji dokonania tej czynności cywilnoprawnej powstaje obowiązek z tytułu podatku od towarów i usług, czy też nie, a więc czy strona tej konkretnej czynności jest opodatkowana tym podatkiem lub z podatku tego jest zwolniona.
Rolnik ryczałtowy jest zwolniony z podatku VAT w przypadku niektórych umów związanych z prowadzoną działalnością rolniczą, a z powyższego przepisu wynika, że w przypadku umowy sprzedaży, gdy jej przedmiotem jest nieruchomość rolna, podatek od czynności cywilnoprawnych musi zostać zapłacony.
Może Pan jednak skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 9 u.p.c.c. Zgodnie z nim od podatku zwalnia się sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. Zwolnienie to zachodzi, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne. Natomiast powierzchnia utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia gospodarstwa rolnego będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9). Wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 12.09.2022 roku wynosi 220 443 004,39 euro, co stanowi 74,49%. Warto zatem rozważyć zakup gruntów przed wykorzystaniem kwoty rocznego limitu.
Według art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług, pod pojęciem rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3. Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego. Należy je złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5. Chodzi tutaj o takie czynności, jak:
odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
eksport towarów,
import towarów na terytorium kraju,
wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy