Czy w przetargach na zakup ziemi mogą brać udział młodzi rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy w przetargach na zakup ziemi mogą brać udział młodzi rolnicy?

19.02.2021autor: Michał Czubak

Mam pytanie o przetargi ograniczone na sprzedaż czy dzierżawę organizowane przez KOWR. Czy może w nich brać udział osoba, która nie spełnia wymogu dotyczącego 5-letniego okresu osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego?

Z artykułu dowiesz się

  • kto może uczestniczyć w przetargach z KOWR?
  • czy osoba, która nie spełnia wymogu dotyczącego 5-letniego prowadzenie gospodarstwa może wystartować w przetargu?
  • kto nie może uczestniczyć w przetargach KOWR?

Kto może uczestniczyć w przetargach z KOWR?

Według ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może przeprowadzić przetarg ofert pisemnych (konkurs ofert) na sprzedaż nieruchomości rolnych. Mogą w nim uczestniczyć wyłącznie podmioty, o których mowa w ust. 3b.

Chodzi np. o rolników indywidualnych, w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego, zamierzających powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w gminie, w której położona jest nieruchomość wystawiana do przetargu lub w gminie graniczącej z tą gminą, lub osoby posiadające kwalifikacje rolnicze określone w przepisach o kształtowaniu ustroju rolnego zamierzające utworzyć gospodarstwo rodzinne.

r e k l a m a

Kto nie może uczestniczyć w przetargach KOWR?

W przetargach ograniczonych skierowanych do podmiotów, o których mowa w ust. 3b, nie może uczestniczyć podmiot, który kiedykolwiek nabył z Zasobu nieruchomości o powierzchni łącznej co najmniej 300 ha użytków rolnych. Przy czym do powierzchni tej wlicza się powierzchnię użytków rolnych, które zostały nabyte z Zasobu, a następnie zbyte, chyba że zbycie nastąpiło na cele publiczne, o których mowa w art. 6 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Czy osoba, która nie spełnia wymogu dotyczącego 5-letniego prowadzenie gospodarstwa może wystartować w przetargu?

Co istotne, KOWR może organizować przetargi, w których oprócz rolników indywidualnych mają prawo uczestniczyć również osoby, które nie spełniają jedynie wymogu dotyczącego 5-letniego okresu osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego określonego w przepisach o kształtowaniu ustroju rolnego. Ten wyjątek przewidziano dla osób, które w dniu ogłoszenia wykazu mają nie więcej niż 40 lat lub realizują warunki określone w decyzji o przyznaniu pomocy z PROW na lata 2014–2020, którym ją przyznano pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy walczą z KOWR o 50 ha ziemi. Pomoże Trybunał Konstytucyjny?

Stado 100 opasów może trafić w zimie na bruk, bowiem rolnicy mogą stracić budynki i ziemię gospodarstwa. KOWR chce im wypowiedzieć umowę dzierżawy, mimo że dzierżawa obowiązuje do 2025 roku. Rolnicy muszą walczyć o swoje gospodarstwo... przed Trybunałem Konstytucyjnym.

czytaj więcej

KOWR: upływa termin składania deklaracji dotyczących rynku wina

Producenci wina wpisani do ewidencji KOWR na rok gospodarczy 2020/2021 zobowiązani są do złożenia Deklaracji o zbiorach winogron oraz produkcji wina lub moszczu winogronowego w danym roku gospodarczym. Mają na to czas do najbliższego piątku - 15 stycznia.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

KOWR: podsumowanie roku na krajowym rynku rolnym

W 2020 r. wpływ na sytuację w polskim rolnictwie, oprócz warunków atmosferycznych, chorób zwierząt, miały również ograniczenia wprowadzane w celu przeciwdziałania globalnej pandemii koronawirusa. Obostrzenia determinowały sytuację podażowo-popytową na rynku produktów rolno-spożywczych oraz wywierały presję na ceny w całym łańcuchu dostaw żywności.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)