Czy tylko rolnik może należeć do wspólnoty gruntowej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy tylko rolnik może należeć do wspólnoty gruntowej?

17.01.2020autor: Paweł Mikos

Czy osoba spoza wsi, która kupi w niej ziemie, może stać się udziałowcem wspólnoty gruntowej? Czy należy przy tym być rolnikiem? 

Z artykułu dowiesz się

  • Kto może nabyć uprawnienia do udziału we wspólnocie gruntowej? 
  • Czy faktyczne korzystanie z gruntów wspólnoty może uprawniać do udziału w niej? 

Dwóch wspólników, którzy nie mieszkają w naszej wsi, nabyło od miejscowych rolników po jednej działce o powierzchni 1–3 ha, łącznie około 8 ha. Każdemu z rolników pozostało około 5–7 ha. Wieś wystąpiła o nadanie tytułu prawnego wspólnocie gruntowej naszej wsi. Nabywcy złożyli wnioski o udział we wspólnocie. Czy mogą oni należeć do naszej wspólnoty? Wspólnicy nie są ubezpieczeni w KRUS i nie uprawiają ziemi – dopytuje się rolnik, jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.  

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Alicja Moroz, redakcyjny prawnik Tygodnika Poradnika Rolniczego. 

 

r e k l a m a

Kto może nabyć uprawnienia do udziału we wspólnocie gruntowej? 

W świetle przepisów ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych osoby te nie spełniają warunków do nabycia uprawnień do udziału w takiej wspólnocie.
Zgodnie z art. 6 wskazanej ustawy, uprawnionymi do udziału we wspólnocie gruntowej są osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem wejścia w życie ustawy faktycznie korzystały z tej wspólnoty. 

W przypadku gdy wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia, uprawnionymi do udziału w takiej wspólnocie są osoby fizyczne lub osoby prawne mające miejsce zamieszkania lub mające siedzibę na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę. 

Uprawnionymi są także osoby mieszkające na terenie innej miejscowości, a prowadzące gospodarstwo rolne, chyba że w okresie 5 lat przed dniem wejścia w życie ustawy osoby te faktycznie ze wspólnoty nie korzystały.
Niekorzystanie ze wspólnoty gruntowej nie powoduje utraty uprawnień, jeżeli spowodowane to było klęską żywiołową, wypadkami losowymi lub innymi szczególnymi względami.

 

Czy faktyczne korzystanie z gruntów wspólnoty może uprawniać do udziału w niej? 

Z kolei art. 6a ww. ustawy przewiduje, że jeżeli nie ma osób spełniających warunki określone wyżej, uprawnionymi do udziału we wspólnocie są:

  • osoby fizyczne lub prawne, które posiadają gospodarstwa rolne i nieprzerwanie przez okres od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. faktycznie korzystały ze wspólnoty albo
  • osoby fizyczne, które mieszkają na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę lub prowadzą w tej miejscowości gospodarstwo rolne – jeżeli wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia, chyba że przez okres od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. osoby te faktycznie nie korzystały ze wspólnoty.

I w tym przypadku niekorzystanie ze wspólnoty gruntowej nie powoduje utraty uprawnień, jeżeli spowodowane było klęską żywiołową, wypadkami losowymi lub innymi szczególnymi względami.

W jakiej formie należy sprzedać udziały we wspólnocie gruntowej? 

Z całą pewnością nabywcy nie spełniają tych warunków. Nie mogli też skutecznie nabyć udziału we wspólnocie od rolników, od których kupili działki.
Zgodnie bowiem z art. 27 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, udział we wspólnocie gruntowej może być zbywany wyłącznie w całości i jedynie na rzecz osoby posiadającej już udział w tej wspólnocie oraz na rzecz osób posiadających gospodarstwa rolne w tej samej wsi lub we wsiach przylegających do wspólnoty. Zbycie udziału we wspólnocie gruntowej wymaga formy aktu notarialnego. 

Artykuł 28 ustawy stanowi natomiast, że w razie zbycia wszystkich gruntów gospodarstwa rolnego przez uprawnionego do udziału we wspólnocie gruntowej udział w niej przechodzi na nabywcę tego gospodarstwa. W przypadku zaś zbycia części gruntów gospodarstwa przez uprawnionego do udziału we wspólnocie udział w niej zachowuje dotychczasowy właściciel, chyba że na podstawie umowy odstąpi swoje uprawnienia nabywcy. Jeżeli jednak zbywca pozostawia sobie obszar użytków rolnych nie większy niż 0,1 ha, udział we wspólnocie przechodzi na nabywcę.        

 

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Geodeci mierzą "na oko", a rolnikom pola powiększają się lub kurczą

Chrystus potrafił zmienić wodę w wino, ale geodeci w Opolskiem umieją chyba jeszcze więcej. Mają bowiem dar zmiany wielkości działek – są w stanie zwiększyć albo zmniejszyć pole. Takie doświadczenia ma Stanisław Jasyk, rolnik z Wojciechowa.

czytaj więcej

Ceny skupu mleka zależą od... kupca z sieci handlowej

Branża mleczarska przeżywa kryzys, który w dużej mierze nie jest zależny od tylko pogody za oknem, ale przede wszystkim od tego, jaką politykę prowadzą kupcy w sieciach handlowych. Ta niestety sprowadza się do tego, wyssać z dostawcy tyle ile się da.

czytaj więcej

Zakup ziemi rolnej a zwolnienie z podatku rolnego i PCC

Rolnicy chcąc powiększyć swoje gospodarstwo i kupując ziemię rolną zastanawiają się czy mogą jednocześnie skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz z ulgi w podatku rolnym. Jak to jest związane z pomocą de minimis dla rolnictwa? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)