Jak rolnik ryczałtowy może świadczyć i rozliczać usługi? Wyjaśniamy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnik ryczałtowy może świadczyć i rozliczać usługi? Wyjaśniamy

16.12.2022

Czy rolnik ryczałtowy może świadczyć usługi? Jak rozliczyć działalność usługową? Kwestie podatkowe wyjaśnia nasz ekspert VAT.

Ryczałtowiec świadczy usługi

Jestem rolnikiem ryczałtowym i chciałbym wiosną rozpocząć działalność w zakresie usług rolniczych uprawowo-siewnych. Czy koniecznie muszę w takim przypadku przechodzić na VAT?

Roman S. (woj. mazowieckie)

Jak świadczyć usługi i się rozliczyć?

Usługi rolnicze [ex.o1.6 – Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych – z wyłączeniem: usług podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich (PKWiU ex 01.62.10.0)] są w ustawie o VAT zrównane z działalnością rolniczą.

Zatem w obrębie działalności rolniczej – gospodarstwo rolne + usługi rolnicze – musi być jednolity status podatku VAT, zwolniony albo czynny. Zatem w omawianym przypadku można rozważyć następujące warianty:

  • Jednolity status podatnika "zwolniony" – ponieważ rolnik dla gospodarstwa już ma ten status, aby mieć zgodność dla całej działalności rolniczej, musi dla usług rolniczych wybrać zwolnienie z art. 113 ust. 1, które obowiązuje do kwoty 200 tys. zł w roku przychodu z tych usług (nie wlicza się do tego przychodu z działalności rolniczej w gospodarstwie). W tym rozwiązaniu podatnik nie ma prawa odliczania VAT od zakupów i nie ma prawa wystawiania faktur VAT (dla całej działalności rolniczej taki podatnik otrzymuje od nabywcy fakturę VAT-R).

  • Jednolity status podatnika czynnego – w tym celu należy złożyć deklarację VAT-R i wskazać w odpowiedniej rubryce zakres opodatkowania VAT. Od tego momentu cała sprzedaż z gospodarstwa i z usług rolniczych jest opodatkowana VAT i równocześnie uzyskujemy prawo do odliczania VAT naliczonego z faktur zakupowych.

Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Korekta VAT po przejściu na ryczałt

Nasz Czytelnik od 2005 roku jest podatnikiem czynnym, a w 2022 roku powrócił do zwolnienia. Czy podlega korekcie VAT, jeśli przez ten czas nabył ciągnik rolniczy, kilka maszyn uprawowych i silosy zbożowe? 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Prowadzenie gospodarstwa i usług rolniczych: jak rozliczać VAT?

Pan Marek z Wielkopolski chce wycofać z firmy już zamortyzowany ciągnik, który użytkuje od 10 lat, a po wycofaniu przesunąć go do gospodarstwa. Jego biuro podatkowe sugeruje, że może wycofać ciągnik do gospodarstwa tylko poprzez sprzedaż na fakturę VAT. 

czytaj więcej

Podatek rolny poszybował w górę. Sprawdź, ile zapłacisz w tym roku!

Komunikatem w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2023, prezes GUS "podwyższył" stawkę podatku rolnego za rok 2023. Obniżki mogą dokonać jedynie rady gmin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)