Jak rolnik ryczałtowy może świadczyć i rozliczać usługi? Wyjaśniamy
Czy rolnik ryczałtowy może świadczyć usługi? Jak rozliczyć działalność usługową? Kwestie podatkowe wyjaśnia nasz ekspert VAT.
Ryczałtowiec świadczy usługi
Jestem rolnikiem ryczałtowym i chciałbym wiosną rozpocząć działalność w zakresie usług rolniczych uprawowo-siewnych. Czy koniecznie muszę w takim przypadku przechodzić na VAT?
Roman S. (woj. mazowieckie)
Jak świadczyć usługi i się rozliczyć?
Usługi rolnicze [ex.o1.6 – Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych – z wyłączeniem: usług podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich (PKWiU ex 01.62.10.0)] są w ustawie o VAT zrównane z działalnością rolniczą.
Zatem w obrębie działalności rolniczej – gospodarstwo rolne + usługi rolnicze – musi być jednolity status podatku VAT, zwolniony albo czynny. Zatem w omawianym przypadku można rozważyć następujące warianty:
- Jednolity status podatnika "zwolniony" – ponieważ rolnik dla gospodarstwa już ma ten status, aby mieć zgodność dla całej działalności rolniczej, musi dla usług rolniczych wybrać zwolnienie z art. 113 ust. 1, które obowiązuje do kwoty 200 tys. zł w roku przychodu z tych usług (nie wlicza się do tego przychodu z działalności rolniczej w gospodarstwie). W tym rozwiązaniu podatnik nie ma prawa odliczania VAT od zakupów i nie ma prawa wystawiania faktur VAT (dla całej działalności rolniczej taki podatnik otrzymuje od nabywcy fakturę VAT-R).
- Jednolity status podatnika czynnego – w tym celu należy złożyć deklarację VAT-R i wskazać w odpowiedniej rubryce zakres opodatkowania VAT. Od tego momentu cała sprzedaż z gospodarstwa i z usług rolniczych jest opodatkowana VAT i równocześnie uzyskujemy prawo do odliczania VAT naliczonego z faktur zakupowych.
Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Drożdż
Najważniejsze tematy