Z artykułu dowiesz się
- czy rolnik potrzebuje zgody na przebudowę rowu melioracyjnego?
- kiedy pozwolenie wodnoprawne nie jest potrzebne?
- jaki organ państwowy wydaje pozwolenia wodnoprawne?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 16 pkt 65 lit. a ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, rowy są zaliczane do urządzeń wodnych, podobnie jak urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne oraz kanały. W myśl art. 389 pkt 6 Prawa wodnego, w przypadku wykonania urządzenia wodnego wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. Przepisy dotyczące wykonania urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio do ich odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, rozbiórki lub likwidacji tych urządzeń, z wyłączeniem robót związanych z utrzymywaniem urządzeń wodnych w celu zachowania ich funkcji.
W przypadku przebudowy rowu polegającej na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Wymagane jest tylko dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego. Tak wskazuje artykuł 394 ust. 1 pkt 10 Prawa wodnego.
Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego należy złożyć do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a konkretnie do właściwego terytorialnie zarządu zlewni w Wodach Polskich. Zgłoszenie wodnoprawne składa się natomiast do nadzoru wodnego. Adresy i dane kontaktowe jednostek Wód Polskich, m.in. zarządów zlewni i nadzorów wodnych, można znaleźć na stronie internetowej Wód Polskich, w zakładce „Strefa klienta” dostępne są szczegółowe informacje dotyczące uzyskiwania zgód wodnoprawnych. Jest też podany numer infolinii.
Dodać należy, że stosownie do art. 29 ust. 2 pkt 14 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, wykonanie tego typu prac nie wymaga obecnie decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia do starostwa powiatowego.
Alicja Moroz
fot. Unsplash.com
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy