Czy rolnik dostanie odszkodowanie za wycinkę drzew rosnących w pobliżu torów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik dostanie odszkodowanie za wycinkę drzew rosnących w pobliżu torów?

14.08.2021autor: Alicja Moroz

Wzdłuż części moich gruntów przebiega nieczynna linia kolejowa, która ma być rewitalizowana. W związku z tym PKP zwróciło się do starosty o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew rosnących w pobliżu torów. Czy starosta może je wydać bez mojej zgody? A jeśli je wyda, czy będzie mi się należeć jakieś odszkodowanie?

Z artykułu dowiesz się

  • kto wydaje decyzję o usunięciu drzew lub krzewów?
  • czy można stawiać budynki w sąsiedztwie linii kolejowej?
  • czy należy się odszkodowanie za usunięte drzewa?

Kto wydaje decyzję o usunięciu drzew lub krzewów?

Zgodnie z art. 56 ust.  1 ustawy z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, w razie potrzeby usunięcia drzew lub krzewów utrudniających widoczność sygnałów i pociągów lub eksploatację urządzeń kolejowych albo powodujących zaspy śnieżne starosta, na wniosek zarządcy, wydaje decyzję o usunięciu drzew lub krzewów. Decyzję wykonuje zarządca. Ustawa nie przewiduje obowiązku uzyskania przed wydaniem decyzji zgody właściciela gruntów.

r e k l a m a

Czy można stawiać budynki w sąsiedztwie linii kolejowej?

Artykuł 53 ust. 1 wymienionej wyżej ustawy wskazuje, że usytuowanie budowli, budynków, drzew i krzewów oraz wykonywanie robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowych, bocznic i przejazdów kolejowych może mieć miejsce w odległości niezakłócającej ich eksploatacji, działania urządzeń związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego, a także niepowodującej zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Dopuszczalne odległości, w jakich mogą rosnąć drzewa i krzewy, określa rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, (…) w wersji obowiązującej od października 2019 r.

Zgodnie z § 1a tego rozporządzenia, poza lasami drzewa i krzewy mogą być usytuowane w sąsiedztwie linii kolejowej biegnącej po nasypie albo w przekopie, albo otoczonej rowami bocznymi – w odległości nie mniejszej niż 6 m od dolnej krawędzi nasypu albo górnej krawędzi przekopu, albo od zewnętrznej krawędzi rowów bocznych. W innych przypadkach odległość nie może być mniejsza niż 6 m od skrajnej szyny.

Usytuowanie (sadzenie lub utrzymywanie już posadzonych) drzew i krzewów w odległości mniejszej niż 6 m od dolnej krawędzi nasypu albo górnej krawędzi przekopu albo od zewnętrznej krawędzi rowów bocznych (albo 6 m od skrajnej szyny) nie jest prawnie dopuszczalne. Dodać należy, że w poprzednio obowiązującej wersji rozporządzenia drzewa i krzewy mogły rosnąć dopiero w odległości powyżej 15 m od osi skrajnego toru kolejowego.

Jeżeli drzewa lub krzewy rosną w odległości mniejszej niż dopuszczalna, organ wydający decyzję o usunięciu drzew nie musi dokonywać ustaleń, że takie ich usytuowanie utrudnia widoczność sygnałów i pociągów lub eksploatację urządzeń kolejowych albo powoduje zaspy śnieżne. Ustawodawca przyjął bowiem fikcję prawną, że takie ich położenie powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Organ musi dokonać oceny w przypadku, gdy wnioskowane do usunięcia drzewa położone są w odleg­łości większej niż wyżej określona.

Czy należy się odszkodowanie za usunięte drzewa?

Stosownie do art. 56 ust. 2 i 3 ustawy o transporcie kolejowym, za usunięte drzewa lub krzewy właścicielowi gruntu, na którym one rosną, należy się odszkodowanie. Odszkodowanie ustala, w przypadku braku umowy stron, starosta, z zastosowaniem zasad przewidzianych przy wywłaszczaniu nieruchomości. Odszkodowanie nie przysługuje jednak, jeżeli:

  • posadzenie drzew lub krzewów nastąpiło po wybudowaniu linii kolejowej z naruszeniem przepisów ustawy;
  • drzewa lub krzewy przy skrzyżowaniach z drogami w poziomie szyn utrudniają użytkownikom tych dróg dostrzeżenie nadjeżdżającego pociągu lub sygnałów dla nich przeznaczonych.

Artykuł 57a ustawy o transporcie kolejowym dopuszcza w przypadkach szczególnie uzasadnionych odstępstwo od odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów określonych we wskazanym wyżej rozporządzeniu. Odstępstwo nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego ani zakłócać działania urządzeń służących do prowadzenia tego ruchu. Zgody na odstępstwo udziela starosta w drodze postanowienia, po uzgodnieniu właściwego zarządcy. Stanowisko zarządcy kolejowego w zakresie dopuszczalności wprowadzenia odstępstwa jest dla starosty wiążące.

Alicja Moroz
fot. Unsplash.com

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Drzewa sąsiada utrudniają uprawę pola. Co może zrobić rolnik?

Jestem właścicielem pola uprawnego graniczącego z działką, której właściciel zmarł, a spadkobierca wcale się nią nie zajmuje. Drzewa i krzewy z tej nieruchomości zaczęły przerastać na moje pole, utrudniając mi tym samym pracę. Wystające gałęzie zahaczają maszyny, którymi tam przejeżdżam. Czy mogę na własną rękę usunąć te gałęzie i krzewy, które przerastają na moją stronę, czy potrzebuję na to czyjejś zgody? Jeśli tak, do jakiej instytucji powinienem się zwrócić?

czytaj więcej

Czy rolnik potrzebuje zgody na przebudowę rowu melioracyjnego?

Chciałam poszerzyć przejazd do pola uprawnego, co wymaga dołożenia paru kręgów na rowie melioracyjnym przebiegającym przez moją działkę. Czy wymagana jest na to zgoda? Jeżeli tak, kto powinien ją wydać?

czytaj więcej

Prawie 100 odmian ziemniaka do zobaczenia na Potato Poland

Wkrótce rozpoczną się Międzynarodowe Targi Potato Poland 2021. Powierzchnia upraw ogółem wynosi 500 ha, z czego ziemniak co roku uprawiany jest na powierzchni 120–130 ha.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)