Jak zmiana utrzymania na wolnostanowiskowy wpłynęła na rozród, zdrowie i mleczność krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zmiana utrzymania na wolnostanowiskowy wpłynęła na rozród, zdrowie i mleczność krów?

18.08.2021autor: Andrzej Rutkowski

Po niecałym roku użytkowania dwóch wiat, w których bydło chodzi luzem Waldemar Wojciechowski wie, że uwolnienie jałówek i krów zasuszonych z uwięzi było bardzo dobrą decyzją mającą korzystny wpływ na zdrowotność nóg, łatwość wycieleń, wykrywanie rui oraz skuteczność krycia.

Jałówki zajęły miejsce maszyn

Jedną wiatę dobudowaliśmy do bocznej ściany obory, tam są dwie części: jedna dla jałówek w kryciu oraz druga dla krów zasuszonych. Inną wiatę używaliśmy jako garaż dla maszyn rolniczych. Jednak stado się powiększyło i wiatę garażową przerobiliśmy na potrzeby pozostałych jałówek. Tylko krowy dojne pozostają na uwięzi, ale zmiana systemu utrzymania w ich przypadku wymaga już znacznie większych nakładów – wyjaśnił Waldemar Wojciechowski dodając, że obsługa zwierząt w wiatach nie wymaga dużych nakładów pracy. TMR jest rozdawany za pomocą wozu paszowego, a obornik w postaci głębokiej ściółki usuwany jest ciągnikiem z ładowaczem czołowym.

r e k l a m a

Paszowóz bez pasz treściwych

Od 7 lat w gospodarstwie pracuje wóz paszowy Alimamix Evolution 10 o pojemności 10 m3, wyposażony w jeden ślimak pionowy. Posiada on jednostronny wysyp oraz taśmę rozładunkową. Zdaniem hodowcy, maszyna ta cechuje się solidnością wykonania oraz niezawodnością, co widać zwłaszcza teraz, gdy po powiększeniu stada, każdego dnia przygotowywane są dwa oddzielne miksy, jeden dla krów i drugi dla jałówek.

Z paszowozu jesteśmy zadowoleni, jego serwis w zasadzie sprowadza się do wymiany noży na ślimaku i oleju w przekładni. W paszowozie dla krów mlecznych na raz mieszamy: 100 kg słomy, balot sianokiszonki z lucerny oraz kiszonkę z kukurydzy, zatem tylko pasze objętościowe, zaś pasze treściwe zadajemy z ręki, każdej krowie w indywidualnej dawce wedle jej aktualnej wydajności – powiedział Waldemar Wojciechowski.

Mieszanka treściwa zawiera 22% białka i powstaje w gospodarstwie za pomocą mobilnego zastawu śrutująco-mieszającego. Usługa wykonywana jest raz na miesiąc, jednorazowo mieszane jest 6 ton paszy o składzie: śruta jęczmienna, śruta z pszenżyta, poekstrakcyjna śruta sojowa bez GMO, poekstrakcyjna śruta rzepakowa, premiks, drożdże paszowe, kwaśny węglan sodu, kreda pastewna, sól oraz beta-karoten.

W oborze dla krów obornik usuwany jest zgarniaczami szynowo-linowymi, a za dój odpowiada dojarka przewodowa wyposażona w 4 aparaty udojowe, z możliwością rozbudowy do 6. Za zabiegi inseminacji, jak i za opiekę zdrowotną stada odpowiada lecznica weterynaryjna Kiervet.

Wóz paszowy polskiej produkcji firmy A-Lima-Bis ze Środy Wielkopolskiej
  • Wóz paszowy polskiej produkcji firmy A-Lima-Bis ze Środy Wielkopolskiej

Wiata, która jeszcze nie tak dawno pełniła funkcję garażu na maszyny
  • Wiata, która jeszcze nie tak dawno pełniła funkcję garażu na maszyny

Mleczarstwo silne dzięki spółdzielczości

Waldemar Wojciechowski jako członek prezydium rady nadzorczej OSM Łowicz oraz przewodniczący komisji rewizyjnej uważa, że spółdzielczość nie jest zagrożona, a mleczarstwo dzięki właśnie spółdzielczemu charakterowi działalności jest jedną z nielicznych gałęzi przetwórstwa, która nieustannie się rozwija, pomimo wielu przeciwności jak np. nieuczciwe praktyki wielkich sieci handlowych, wykorzystujących swoją przewagę kontraktową. Zaznaczył również, że spółdzielczość to forma zrzeszenia rolników, w którym rolnik ma coś do powiedzenia dzięki powiązaniu kapitałowemu z zakładem przetwórczym.

Współpraca z OSM Łowicz układa się wzorowo. Nasza spółdzielnia się rozwija, płaci godziwą cenę za mleko, produkuje wyroby z polskiego mleka, to największy pracodawca w powiecie, z którego działalności korzystają wszyscy mieszkańcy. To również trzecia spółdzielnia mleczarska w kraju, która wypracowała zysk ponad 15 mln zł za rok 2020, co jest bardzo dobrym wynikiem, zwłaszcza ze względu na pandemię – powiedział hodowca.

Waldemar Wojciechowski od tego roku zasiada także w komisji zarządzającej Funduszem Promocji Mleka.

Bardzo zależało mi na wejściu do komisji, bo powinna ona w swoim składzie mieć jak najwięcej rolników, wszak na Fundusz Promocji Mleka składają się wszyscy producenci mleka w kraju. To tzw. rolnicze groszówki potrącane od ceny każdego sprzedanego litra mleka. Trzeba się przyjrzeć na co były wydatkowane do tej pory te nasze pieniądze, bo mam wrażenie, że nie zawsze szły na przedsięwzięcia, które służyły w jakikolwiek sposób branży mleczarskiej – zakończył Waldemar Wojciechowski.

Wiata, która jeszcze nie tak dawno pełniła funkcję garażu na maszyny
  • Małgorzata i Waldemar Wojciechowscy gospodarują na 51 ha, w tym 30 na własnych i 21 ha dzierżawy we wsi Wicie (pow. łowicki, gm. Kocierzew Południowy). Pomagają im syn Krzysztof z żoną Mileną, którzy mają dwójkę dzieci: 4-letniego Janka i 2-letnią Basię. Uprawiają 28 ha kukurydzy, w tym 14 ha na kiszonkę i 14 ha na ziarno, 5 ha lucerny oraz 18 ha zbóż. Utrzymują 90 sztuk bydła, w tym 40 krów. Mleko w ilości 25 tys. l miesięcznie dostarczają do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, w której Waldemar Wojciechowski pełni funkcję członka rady nadzorczej oraz przewodniczącego komisji ekonomiczno-społecznej. Rolnik sprawuje również mandat radnego sejmiku województwa łódzkiego z ramienia PiS.

    Na zdjęciu Małgorzata i Waldemar Wojciechowscy z wnuczkami: Basią oraz Alą i Hanią (bliźniaczki córki)

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wzmocnić odporność krów przed wycieleniem?

Pokrycie potrzeb energetycznych krów przed zbliżającym się porodem jest jednym z najważniejszych zadań hodowcy, który w ten sposób może zapobiegać wystąpieniu chorób metabolicznych, negatywnie wpływających na system immunologiczny krów.

czytaj więcej

Czy rolnik potrzebuje zgody na przebudowę rowu melioracyjnego?

Chciałam poszerzyć przejazd do pola uprawnego, co wymaga dołożenia paru kręgów na rowie melioracyjnym przebiegającym przez moją działkę. Czy wymagana jest na to zgoda? Jeżeli tak, kto powinien ją wydać?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)