Z artykułu dowiesz się
- na kim ciąży obowiązek opłacenia podatku OCC?
- kiedy może nastąpić wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Opodatkowana jest również sprzedaż rzeczy używanych, chyba że ich wartość nie przekracza 1000 zł. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy.
Jednak art. 2 pkt 4 wymienionej wyżej ustawy przewiduje, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany (w tym umowa sprzedaży):
W drugiej sytuacji wyjątkiem są umowy sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
O wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje fakt, że dana czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Rolnicy ryczałtowi są zwolnieni z VAT. Jeśli zatem zarówno Pan, jak i sprzedający jesteście rolnikami ryczałtowymi, od sprzedaży ciągnika nie trzeba będzie płacić podatku.
Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 43/2021 na str. 16 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Alicja Moroz
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym
Najważniejsze tematy