Czy rolnik po zakupie używanego ciągnika musi opłacić podatek OCC?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik po zakupie używanego ciągnika musi opłacić podatek OCC?

28.10.2021autor: Alicja Moroz

Zamierzam kupić używany ciągnik od rolnika ryczałtowego. Ja również jestem na ryczałcie. Czy przy takiej transakcji trzeba płacić podatek od czynności cywilno­prawnych? Kto jest zobowiązany do jego zapłacenia?

Z artykułu dowiesz się

  • na kim ciąży obowiązek opłacenia podatku OCC?
  • kiedy może nastąpić wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na kim ciąży obowiązek opłacenia podatku OCC?

Zgodnie z art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Opodatkowana jest również sprzedaż rzeczy używanych, chyba że ich wartość nie przekracza 1000 zł. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy.

Jednak art. 2 pkt 4 wymienionej wyżej ustawy przewiduje, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany (w tym umowa sprzedaży):

  • w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  • jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności.

W drugiej sytuacji wyjątkiem są umowy sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

r e k l a m a

Kiedy może nastąpić wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych?

O wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje fakt, że dana czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Rolnicy ryczałtowi są zwolnieni z VAT. Jeśli zatem zarówno Pan, jak i sprzedający jesteście rolnikami ryczałtowymi, od sprzedaży ciągnika nie trzeba będzie płacić podatku.

Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 43/2021 na str. 16 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wzrośnie podatek od psa! Ile zapłacimy w przyszłym roku?

Choć są wiernymi, dobrymi towarzyszami, nazywanymi najlepszymi przyjaciółmi człowieka, psy mogą być także obciążeniem dla portfela swojego właściciela. Do kosztów utrzymania psa dochodzi bowiem jeszcze koszt podatku, ten zaś znów wzrósł. Ile zapłacą właściciele czworonogów? Kto jest zwolniony z opłaty?

czytaj więcej

Podatek rolny 2021 – do kiedy rolnik musi zapłacić ostatnią ratę?

Przypominamy rolnikom, że już wkrótce mija termin opłacenia ostatniej raty podatku rolnego za 2021 rok. Podpowiadamy kiedy rolnik może wnioskować o zmniejszenie tej daniny oraz jakie będą stawki podatku rolnego za 2022 roku.

czytaj więcej

Podatek rolny znów większy! Ile rolnicy zapłacą w 2022 roku?

Nie mamy dla Was dobrych wiadomości - podatek rolny znów wzrośnie. Ile w tym roku rolnicy będą musieli zapłacić do gminnych kas?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)