Czy rolnik może zamienić się z KOWR gruntami, jeśli przeprowadzi się?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może zamienić się z KOWR gruntami, jeśli przeprowadzi się?

10.11.2021autor: Alicja Moroz

Z ważnych powodów osobistych muszę zmienić miejsce zamieszkania i przenieść się na teren innego województwa. Zamierzałem sprzedać swoje gospodarstwo położone w Małopolskiem, ale dowiedziałem się, że istnieje możliwość zamiany gruntów z KOWR. Na jakich warunkach się to odbywa? Czy będę musiał uczestniczyć w przetargu? Czy konieczna będzie dopłata do zamiany?

Z artykułu dowiesz się

  • czy możliwa jest zamiana gruntów rolnych z KOWR?
  • czy przy zamianie gruntu KOWR istnieje obowiązek dopłaty?
  • gdzie pytać, by dowiedzieć się czy KOWR posiada grunty do zamiany?

Czy możliwa jest zamiana gruntów rolnych z KOWR?

Możliwość zamiany gruntów rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przewiduje art. 24 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Kwestie szczegółowe reguluje wydane na jego podstawie rozporządzenie ministra rolnictwa z 2 marca 2009 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania zamiany nieruchomości. Według jego § 4 ust. 1, zamiana jest możliwa m.in. wtedy, jeżeli w jej wyniku ulegnie likwidacji gospodarstwo rolne stanowiące własność rolnika co najmniej przez 5 lat, położone na terenie województw, w których średnia powierzchnia indywidualnego gospodarstwa rolnego jest mniejsza niż 5 ha. Ponadto zostanie utworzone przez tego rolnika gospodarstwo rolne na terenie innych województw oraz nastąpi odpowiednia zmiana stałego miejsca jego zamieszkania.

Powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego w wyniku takiej zamiany nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia indywidualnego gospodarstwa rolnego w danym województwie i nie większa niż 10-krotność tej średniej, ustalanej według danych GUS, obowiązującej w dniu zawarcia umowy zamiany.

r e k l a m a

Czy przy zamianie gruntu KOWR istnieje obowiązek dopłaty?

Obowiązek dopłaty istnieje w przypadku różnicy wartości zamienianych nieruchomości. Co do zasady, zamianę uważa się za ekwiwalentną, jeżeli wartość zamienianych nieruchomości jest równa. Jednak w myśl § 6 ust. ­ 1 ww. rozporządzenia, zamianę w sytuacji takiej, jak Pana, uważa się za ekwiwalentną, jeżeli w zamian za przeniesienie własności 1 ha przeliczeniowego gruntu rolnego na Skarb Państwa KOWR przenosi 10 ha przeliczeniowych gruntu ‑rolnego na własność rolnika. Przy ustalaniu wysokości ewentualnej dopłaty z tytułu różnicy wartości nieruchomości brana byłaby zatem pod uwagę wyłącznie wartość nadwyżki powierzchni tych nieruchomości wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ponad powierzchnię uznaną za ekwiwalentną oraz wartość części składowych zamienianych nieruchomości.

Gdzie pytać, by dowiedzieć się czy KOWR posiada grunty do zamiany?

O tym, czy na terenie województwa, do którego zamierza się Pan przenieść, są grunty przeznaczone przez KOWR do zamiany, najlepiej dowiedzieć się w ośrodku doradztwa rolniczego. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ogłasza bowiem zamiar zamiany nieruchomości w prasie obejmującej swym zasięgiem województwa, w których średnia powierzchnia indywidualnego gospodarstwa rolnego jest mniejsza niż 5 ha, oraz w siedzibach ośrodków doradztwa rolniczego obejmujących zasięgiem działania te województwa. Jedynym województwem, w którym średnia wielkość gospodarstwa nie przekracza tej wielkości, jest właśnie województwo małopolskie, tak więc mógłby Pan ewentualnie ubiegać się o zamianę.

W przypadku zamiany nieruchomości nie jest przeprowadzany przetarg. Jeżeli na te same nieruchomości wpłynie kilka ofert, KOWR powołuje komisję w celu dokonania wyboru.

Artykuł pierwotnie ukazał się w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" nr 45/2021 na str. 14. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Alicja Moroz
fot. archiwum red.

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy będą mogli łatwiej wziąć pożyczkę z KOWR

Wszyscy wiedzą, że papierologia potrafi wykończyć każdego. Instytucja pracują nad tym, aby to uprościć, ale nie zawsze się to udaje. Teraz KOWR chce uprościć procedurę udzielania pożyczek ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Co z tego wyjdzie?

czytaj więcej

Czy rolnikowi przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży udziałów w gruncie rolnym?

Jestem współwłaścicielem w 2/3 nieruchomości rolnej o powierzchni 3 ha. Od 6 lat uprawiam te grunty rolne. Współwłaścicielami 1/3 gruntów jest małżeństwo z miasta, które nie zajmuje się działalnością rolniczą. Zamierza zbyć ten udział. Początkowo współwłaściciele byli zainteresowani zbyciem mi tego udziału. Obecnie szukają osoby, która zakupi go po wyższej cenie. Czy przysługuje mi prawo pierwokupu? Czy lepiej wystąpić o zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego? Zależy mi na całej nieruchomości rolnej.

czytaj więcej

44 mln zł dotacji dla spółek KOWR. Są w tak złej kondycji

Część strategicznych spółek KOWR ma spore problemy finansowe. Do ich funkcjonowania państwo dołożyło w ubiegłym roku 44 mln zł. Które są pod największą kreską?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)