Czy rolnik może żądać zwrotu pieniędzy za zakup używanego ciągnika z istotną wadą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może żądać zwrotu pieniędzy za zakup używanego ciągnika z istotną wadą?

25.02.2021autor: Michał Czubak

Kupiłem używany ciągnik, który ma istotne wady. Czy mogę odstąpić od umowy i żądać zwrotu pieniędzy? Moim zdaniem sprzedawca ukrył celowo wadę.

Z artykułu dowiesz się

  • jakie prawa ma kupujący, kiedy towar ma wadę?
  • w jakiej wysokości powinna być obniżona cena?
  • jakie kupującemu przysługują prawa?

Jakie prawa ma kupujący, kiedy towar ma wadę?

Według art. 560 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo usunie usterkę.

Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

r e k l a m a

W jakiej wysokości powinna być obniżona cena?

Według § 3 obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

Jakie kupującemu przysługują prawa?

Z kolei art. 566 § 1 k.c. wskazuje, że jeżeli z powodu wady fizycznej sprzedanej rzeczy kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady. W szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów.

Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku – V Wydział Cywilny w orzeczeniu z dnia 8 grudnia 2015 r. (sygn. akt: V ACa 569/15) stwierdził, że „umyślne ukrycie wady stanowi podstępne zatajenie wady fizycznej rzeczy sprzedanej. Podstępne zatajenie wady, w rozumieniu art. 568 § 2 k.c., to takie umyślne działanie sprzedawcy, które ma na celu utrudnienie wykrycia wady przez kupującego. Będzie to zatem np. ukrycie lub zamaskowanie wadliwości, a co najmniej sytuacja, w której sprzedawca, wiedząc o istnieniu wady, nie poinformował o niej kupującego. Zapewnienie o nieistnieniu wad może przybrać różnoraką postać. Może to być zatem nieformalne oświadczenie sprzedawcy, ale również oświadczenie mające sformalizowaną postać certyfikatu, znaku jakości czy atestu.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Osobówka wjechała w tył Ursusa, ale to starszy rolnik dostał mandat

25 lutego na trasie Szymanowo - Słupia Kapitulna w okolicy Kowalików (Wielkopolska) zderzyły się Ursus C-360 i Toyota. 76-letni traktorzysta został ukarany mandatem.

czytaj więcej
Zarządzanie

Reforma WPR – co jest najważniejsze dla polskich rolników?

Do maja powinny się zakończyć trójstronne negocjacje nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Polscy rolnicy zwracają uwagę, że priorytetem jest możliwie jak najwyższy transfer środków z drugiego filara do pierwszego oraz przeznaczenie maksymalnie 20% dopłat bezpośrednich na eko-schematy. Kwestionują także potrzebę przeznaczenie, aż 25% unijnych upraw pod rolnictwo ekologiczne. 

czytaj więcej
Aktualności

Opolszczyzna: bobry budują tamy i zalewają pola rolnikom

Bóbr jest jedynym zwierzęciem, który ma zdolność kształtowania otaczającego go środowiska. Korzystają na tym także inne gatunki. W przeszłości na Opolszczyźnie prawie wyginął, dlatego po powodzi w 1997 roku sprowadzono tu kilkanaście osobników. Dziś jest ich kilka tysięcy i ta teraz rosnąca populacja wyrządza coraz większe szkody w uprawach rolnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)