Czy rolnik może domagać się zmniejszenia umowy dożywocia od teściowej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może domagać się zmniejszenia umowy dożywocia od teściowej?

09.03.2021autor: Michał Czubak

Teściowie przekazali nam gospodarstwo rolne na podstawie umowy o dożywocie. Było w niej zapisane, że mamy im zapewnić możliwość korzystania z dwóch pokoi na parterze domu. Teść zmarł w zeszłym roku. Czy możemy domagać się od teściowej, żeby zamieszkała w jednym pokoju?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy umowę dożywocia można dowolnie regulować?
  • Co to jest podzielność świadczeń dożywotnika?
  • Jakie obowiązki wynikają z umowy dożywocia?



Czy umowę dożywocia można dowolnie regulować?

Raczej nie, chyba że umowa o dożywocie przewiduje taką możliwość. Strony mogą bowiem dowolnie uregulować zakres świadczeń przysługujących dożywotnikom, w tym przewidzieć ich ograniczenie w razie śmierci jednego z nich. Jeżeli umowa nie zawiera takich postanowień lub nie są one jednoznaczne, zastosowanie ma art. 911 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim prawo dożywocia ustanowione na rzecz kilku osób ulega w razie śmierci jednej z tych osób odpowiedniemu zmniejszeniu.

r e k l a m a

Jakie obowiązki wynikają z umowy dożywocia?

Przypomnijmy, że w myśl art. 908 k.c., jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu włas­nym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, zobowiązania te należą do treści prawa dożywocia.

Co to jest podzielność świadczeń dożywotnika?

Zakres zmniejszenia świadczeń po śmierci jednego z dożywotników zależy od tego, czy są one podzielne, czy niepodzielne. Świadczenia pieniężne albo polegające na dostarczaniu środków utrzymania czy ubrania podlegają proporcjonalnemu zmniejszeniu. W przypadku świadczeń niepodzielnych proporcjonalne zmniejszenie z reguły nie jest możliwe. Wskazuje się, że liczba pomieszczeń udostępnionych dożywotnikom powinna pozostać taka sama po śmierci jednego z nich. Nie powinno też ulec zmniejszeniu świadczenie polegające na dostarczaniu do tych pomieszczeń światła czy opału albo środków czystości. Inaczej może wyglądać ta kwestia, w przypadku, gdy zmarły dożywotnik zajmował ze względu na swoje szczególne potrzeby część mieszkania, np. dodatkowe pomieszczenie na wózek inwalidzki. Rozstrzygnięcie w tym zakresie zależy od okoliczności konkretnego przypadku.

Warto porozmawiać z teściową na temat możliwości zwolnienia jednego z zajmowanych pokoi, ale wygranie sprawy w sądzie wydaje się mało prawdopodobne.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dramat rolnika spod Kietrza. Komornik zabrał mu ciągnik i wszedł na hipotekę gospodarstwa

Grzegorz Lach, rolnik spod Opola, za niespłacone raty za ciągnik stracił maszynę, którą w 75 procentach już spłacił. Zajął ją komornik, który dodatkowo wszedł na hipotekę jego kilkunastohektarowego gospodarstwa.

czytaj więcej

Czy rolnik musi zapłacić podatek VAT od sprzedanej ziemi?

Jestem właścicielem kilku hektarów gruntów rolnych. W związku z tym, że w planie zagospodarowania przestrzennego część gruntów może być wykorzystywana na cele inne niż rolne, zamierzam sprzedać dwie działki, a w przyszłości kolejne. Czy w takiej sytuacji będę zobowiązany do uiszczenia podatku VAT?

czytaj więcej

ARiMR przyjmuje wnioski o pożyczkę na spłatę zadłużenia gospodarstw rolnych

Pożyczki na spłatę zadłużenia gospodarstw rolnych mogą być udzielane nie później niż do 31 grudnia 2021 r. Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)