Czy rolnik-emeryt może kupić grunty rolne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik-emeryt może kupić grunty rolne?

09.08.2022autor: Alicja Moroz

Zamierzam niedługo przejść na emeryturę i nadal prowadzić gospodarstwo. Planuję kupić od sąsiada grunty przylegające do mojego pola. Czy jako emeryt będę mógł kupić ziemię?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy jako emeryt będę mógł kupić ziemię?
  • Kiedy osoba fizyczna prowadzi gospodarstwo?
  • Jak liczy się staż rolniczy?

Czy jako emerytowany rolnik będę mógł kupić ziemię?

Do 15 czerwca br. było to niemożliwe, ponieważ emerytowany rolnik musiał zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymać emeryturę w pełnej wysokości. Obecnie, dzięki nowelizacji ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, nie jest to konieczne. Można pobierać pełną emeryturę i nadal być czynnym rolnikiem.

Pod pojęciem działalności rolniczej – w myśl art. 6 pkt 3 wymienionej wyżej ustawy – rozumie się działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej. Prowadzenie działalności rolniczej nie polega wyłącznie na osobistej pracy fizycznej w gospodarstwie. Działalność taka może polegać również na zarządzaniu, podejmowaniu decyzji w przedmiocie produkcji rolnej. Tak wynika z orzecznictwa sądowego, m.in. z wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 11 grudnia 2019 r. (sygn. akt: III AUa 422/19).

Artykuł 2a ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego stanowi, że poza wyjątkami w niej przewidzianymi nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny.

Stosownie do art. 6 tej ustawy, za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

r e k l a m a

Kiedy osoba fizyczna prowadzi gospodarstwo?

Przyjmuje się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:

  • pracuje w tym gospodarstwie,

  • podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

W przepisach nie ma wymogu, aby rolnik indywidualny był ubezpieczony w KRUS. Wymogi niezbędne do nabycia nieruchomości rolnej spełniać może zatem np. osoba pracująca poza rolnictwem i podlegająca ubezpieczeniu w ZUS, a także emeryt, który nie zaprzestał prowadzenia gospodarstwa.

Jak liczy się staż rolniczy?

Fakt podlegania ubezpieczeniu w KRUS może mieć znaczenie jedynie w przypadku osób mających inne wykształcenie niż rolnicze. W ich bowiem przypadku wymagany jest dodatkowo 3-letni lub 5-letni staż pracy w rolnictwie. Za taki staż pracy uznaje się okres, w którym osoba fizyczna:

  • podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub

  • prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub

  • była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub

  • wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub

  • odbyła staż na podstawie skierowania z Powiatowego Urzędu Pracy obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Za staż pracy w rolnictwie uznaje się również okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym potwierdzony zaświadczeniem wydanym na podstawie przepisów ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.
 

Alicja Moroz
fot. Pexels

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Emerytury rolnicze dwukrotnie niższe niż te z ZUS. Rząd twierdzi, że to zmieni

Przeciętna emerytura wypłacana przez KRUS jest niemal dwa razy niższa niż ta wypłacana przez ZUS. Premier Morawiecki twierdzi, że to się zmieni i obiecuje "znaczącą waloryzację rolniczych emerytur". Co to oznacza w praktyce? Kiedy wyższe emerytury z KRUS wejdą w życie? Czy skończy się tylko na obietnicach?

czytaj więcej

Emerytury rolnicze: Kto dostanie "czternastkę" już w sierpniu?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowuje się do wypłacania emerytom dodatkowego świadczenia, tak zwanej czternastej emerytury. Jednak nie wszyscy świadczeniobiorcy otrzymają dodatkowe pieniądze w sierpniu. Kto może liczyć na “czternastkę” i czy każdy emeryt z KRUS ją otrzyma?

czytaj więcej

Czy po zmarłym mężu przysługuje dodatek z KRUS do emerytury z ZUS?

Pobieram emeryturę z ZUS. Mój mąż był natomiast ubezpieczony w KRUS. Płacił do śmierci składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Niestety, zmarł, nie doczekawszy emerytury. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi dodatek do mojej emerytury po zmarłym mężu ze środków KRUS? Środki zgromadzone na jego koncie nie zostały wykorzystane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)