Czy rolnik będąc w grupie producentów musi sprzedawać wszystkie produkty rolne przez grupę?
Jestem w zarządzie grupy producentów rolnych. Czy wszyscy producenci rolni będący członkami grupy muszą sprzedawać produkty rolne za pośrednictwem grupy? Słyszałem, że zmieniły się przepisy. Grupa została założona w lutym tego roku.
Kiedy grupa producentów traktowana jest jako przedsiębiorca?
Artykuł 3 ustawy o grupach producentów rolnych wskazuje, że grupa producentów rolnych prowadzi działalność jako przedsiębiorca mający osobowość prawną, pod warunkiem że każdy z członków grupy w każdym roku działalności grupy produkuje oraz sprzedaje do grupy co najmniej 70% wyprodukowanych przez siebie produktów lub grup produktów, ze względu na które grupa została utworzona (art. 3 ust. 1 pkt 6). Ponadto każdy z członków grupy przynależy tylko do jednej grupy w zakresie danego produktu lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona.
Co w przypadku, gdy nie każdy członek spełni ten warunek?
Jednocześnie według art. 3aa, w przypadku gdy w danym roku działalności grupy nie każdy członek tej grupy jest w stanie spełnić warunek, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6, uznaje się, że warunek ten jest spełniony, jeżeli w tym roku działalności grupy co najmniej 90% członków tej grupy wyprodukowało oraz sprzedało do grupy co najmniej 70% wyprodukowanych przez siebie produktów lub grup produktów, ze względu na które grupa została utworzona.
Zgodnie natomiast z art. 3b warunku, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6, nie stosuje się, w przypadku gdy brak produkcji jest spowodowany działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności, o których mowa w art. 2 ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej.
Czym są "siła wyższa" i "nadzwyczajne okoliczności"?
W świetle tego unijnego rozporządzenia „siła wyższa” i „nadzwyczajne okoliczności” mogą zostać uznane w szczególności w następujących przypadkach:
- śmierć beneficjenta,
- długoterminowa niezdolność beneficjenta do wykonywania zawodu,
- poważna klęska żywiołowa powodująca duże szkody w gospodarstwie rolnym,
- zniszczenie w wyniku wypadku budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym,
- choroba epizootyczna lub choroba roślin dotykająca, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy należące do beneficjenta lub część tego inwentarza lub upraw,
- wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego, jeśli takiego wywłaszczenia nie można było przewidzieć w dniu złożenia wniosku.
dr hab. Aneta Suchoń, prof UAM
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy