Czy rolnik będąc w grupie producentów musi sprzedawać wszystkie produkty rolne przez grupę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik będąc w grupie producentów musi sprzedawać wszystkie produkty rolne przez grupę?

23.05.2022autor: Michał Czubak

Jestem w zarządzie grupy producentów rolnych. Czy wszyscy producenci rolni będący członkami grupy muszą sprzedawać produkty rolne za pośrednictwem grupy? Słyszałem, że zmieniły się przepisy. Grupa została założona w lutym tego roku.

Kiedy grupa producentów traktowana jest jako przedsiębiorca?

Artykuł 3 ustawy o grupach producentów rolnych wskazuje, że grupa producentów rolnych prowadzi działalność jako przedsiębiorca mający osobowość prawną, pod warunkiem że każdy z członków grupy w każdym roku działalności grupy produkuje oraz sprzedaje do grupy co najmniej 70% wyprodukowanych przez siebie produktów lub grup produktów, ze względu na które grupa została utworzona (art. 3 ust. 1 pkt 6). Ponadto każdy z członków grupy przynależy tylko do jednej grupy w zakresie danego produktu lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona.

r e k l a m a

Co w przypadku, gdy nie każdy członek spełni ten warunek?

Jednocześnie według art. 3aa, w przypadku gdy w danym roku działalności grupy nie każdy członek tej grupy jest w stanie spełnić warunek, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6, uznaje się, że warunek ten jest spełniony, jeżeli w tym roku działalności grupy co najmniej 90% członków tej grupy wyprodukowało oraz sprzedało do grupy co najmniej 70% wyprodukowanych przez siebie produktów lub grup produktów, ze względu na które grupa została utworzona.

Zgodnie natomiast z art. 3b warunku, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6, nie stosuje się, w przypadku gdy brak produkcji jest spowodowany działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności, o których mowa w art. 2 ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej.

Czym są "siła wyższa" i "nadzwyczajne okoliczności"?

W świetle tego unijnego rozporządzenia „siła wyższa” i „nadzwyczajne okoliczności” mogą zostać uznane w szczególności w następujących przypadkach:

  • śmierć beneficjenta,
  • długoterminowa niezdolność beneficjenta do wykonywania zawodu,
  • poważna klęska żywiołowa powodująca duże szkody w gospodarstwie rolnym,
  • zniszczenie w wyniku wypadku budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym,
  • choroba epizootyczna lub choroba roślin dotykająca, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy należące do beneficjenta lub część tego inwentarza lub upraw,
  • wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego, jeśli takiego wywłaszczenia nie można było przewidzieć w dniu złożenia wniosku.

dr hab. Aneta Suchoń, prof UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pomagamy Pszczołom Bez Lipy!

Owady zapylające to niewątpliwie jedne z najbardziej zapracowanych stworzeń, które odgrywają istotną rolę w ekosystemie i przede wszystkim w rolnictwie.

czytaj więcej

Rolnik to najlepszy przyjaciel zapylaczy?

Owady zapylające to niewątpliwie jedne z najbardziej zapracowanych stworzeń, które odgrywają istotną rolę w ekosystemie i przede wszystkim w rolnictwie.

czytaj więcej

To koniec Krajowej Spółki Cukrowej. Zastąpi ją Grupa Spożywcza

Budowa Krajowej Grupy Spożywczej stała się faktem. Sąd Rejonowy w Toruniu dokonał zmiany w Rejestrze Przedsiębiorców KRS, która zatwierdziła powstanie Krajowej Grupy Spożywczej na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Jak uzasadnia MAP to korzystane działanie, a przychody mają się zwiększyć o 30 proc. Co ma się zmienić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)