Rolnik to najlepszy przyjaciel zapylaczy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik to najlepszy przyjaciel zapylaczy?

24.05.2022autor: Patrycja Bernat

Owady zapylające to niewątpliwie jedne z najbardziej zapracowanych stworzeń, które odgrywają istotną rolę w ekosystemie i przede wszystkim w rolnictwie.

Zapylacze w tym pszczoły miodne to najlepsi przyjaciele naszych upraw. Odgrywają niezwykle ważną rolę, która wpływa na wyższe plony owoców, warzyw i innych. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin w ramach kampanii Pomagamy Pszczołom Bez Lipy przypomina o tej niezwykłej współpracy: rolnik-pszczelarz.

Zrównoważone rolnictwo nie będzie istnieć bez współpracy pomiędzy rolnikiem, sadownikiem czy ogrodnikiem, a pszczelarzem. Według danych aż 74% pszczelarzy deklaruje nawiązanie współpracy z rolnikami, a aż 65% ocenia te współprace jako bardzo dobrą.

Na czym polega współpraca?

Przede wszystkim współpraca polega na rozstawieniu uli przy plantacjach, następnie informowaniu pszczelarza o terminach wykonywanych zabiegów. Wyznaczenie i informowanie o czasie wykonania oprysku jest niezwykle ważne, ponieważ jest to czynnik ograniczający ryzyko, jakie niesie za sobą zatrucie populacji pszczół środkami ochrony roślin.

20 maja 2022 roku miał miejsce Światowy Dzień Pszczoły

Z tej okazji wraz z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach PSOR został przygotowany specjalny odcinek animowanej serii „Z kamerą wśród pszczół”. Poświęcony został on współpracy pszczelarza i rolnika. Główna bohaterka – pszczoła Kaja, przedstawia zalety i zasady współpracy.

– Czy rolnik może być przyjacielem owadów zapylających? Zdecydowanie! Partnerska współpraca rolnika z pszczelarzem to jeden z przejawów troski o dobrostan tych ważnych dla produkcji żywności zwierząt. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już od czterech lat pokazuje najlepsze praktyki w tym obszarze. Znamy wielu rolników, którzy zabiegi ochrony wykonują odpowiedzialnie i nawiązują owocną współpracę z lokalnymi pszczelarzami. W tym roku te zasady przybliżamy w ramach serii filmów „Z kamerą wśród pszczół” – mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

opr. Bernat Patrycja
inf. pras PSOR
fot. envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Roboty zapylacze? Zautomatyzowane zapylanie pomidorów

W australijskich szklarniach zamiast dotychczas pracujących nad zapyleniem pomidorów trzmieli, zobaczyć można było roboty.

czytaj więcej

Czy rolnik będąc w grupie producentów musi sprzedawać wszystkie produkty rolne przez grupę?

Jestem w zarządzie grupy producentów rolnych. Czy wszyscy producenci rolni będący członkami grupy muszą sprzedawać produkty rolne za pośrednictwem grupy? Słyszałem, że zmieniły się przepisy. Grupa została założona w lutym tego roku.

czytaj więcej

Uwaga nowy konkurs! Pszczoła w moim sadzie

Weź udział w konkursie – Pszczoła w moim sadzie. Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)