Czy rolniczy handel detaliczny można prowadzić w gospodarstwie agroturystycznym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolniczy handel detaliczny można prowadzić w gospodarstwie agroturystycznym?

03.12.2021autor: dr Aneta Suchoń

Jakie są zasady sprzedaży produktów rolnych w ramach rolniczego handlu detalicznego? Czy taką działalność można prowadzić w ramach gospodarstwa agroturystycznego?

Z artykułu dowiesz się

  • na czym polega RHD?
  • gdzie można zbywać żywność wyprodukowaną w ramach rolniczego handlu detalicznego?
  • jakie są limity sprzedaży w ramach RHD?
  • czy rolniczy handel detaliczny można prowadzić w gospodarstwie agroturystycznym?

Na czym polega RHD?

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia w art. 3 pkt 29b określa, że handel detaliczny polega na produkcji żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym i zbywaniu takiej żywności:

  • konsumentowi końcowemu lub
  • do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

Handel detaliczny oznacza obsługę i/lub przetwarzanie żywności i jej przechowywanie w punkcie sprzedaży lub w punkcie dostaw dla konsumenta końcowego. Określenie to obejmuje terminale dystrybucyjne, działalność cateringową, stołówki zakładowe, catering instytucjonalny, restauracje i podobne działania związane z usługami żywnościowymi, sklepy, centra dystrybucji w supermarketach i hurtownie.

Według art. 44a ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, produkcja i zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego:

  • mogą być dokonywane w ilościach dostosowanych do potrzeb konsumentów;
  • nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności i wpływać niekorzystnie na ochronę zdrowia publicznego;
  • podlegają nadzorowi organów odpowiednio Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Inspekcji Weterynaryjnej.
r e k l a m a

Gdzie można zbywać żywność wyprodukowaną w ramach rolniczego handlu detalicznego?

Ustawa ta wskazuje także, że zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego odbywa się, jeżeli zakłady te są zlokalizowane na obszarze województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji tej żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego, lub na obszarach powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa sąsiadujących z tym województwem.

Konieczne jest także dokumentowanie w sposób umożliwiający określenie ilości zbywanej żywności. Dokumentacja powinna zawierać: numer kolejnego wpisu, datę sprzedaży oraz ilość i rodzaj sprzedanej żywności.

Jakie są limity sprzedaży w ramach RHD?

Maksymalne ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakres i sposób jej dokumentowania określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w tej sprawie. Limity roczne są wskazane w załącznikach do tego aktu prawnego.

Ponadto w miejscu zbywania żywności umieszcza się w sposób czytelny i widoczny dla konsumenta napis „rolniczy handel detaliczny” oraz dane obejmujące: imię i nazwisko albo nazwę i siedzibę podmiotu prowadzącego, adres miejsca prowadzenia produkcji tej żywności i weterynaryjny numer identyfikacyjny.

Czy rolniczy handel detaliczny można prowadzić w gospodarstwie agroturystycznym?

Rolniczy handel detaliczny można prowadzić także w ramach gospodarstwa agroturystycznego. Rolników zainteresowanych prowadzeniem takiej działalności odsyłam do strony internetowej resortu rolnictwa, na której znajduje się wiele podstawowych informacji na ten temat.

dr Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. archiwum

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Harmonogram dotacji PROW na 2022. Kiedy rolnicy mogą składać wnioski?

ARiMR wprowadziła zmiany do harmonogramu naborów PROW w 2022 roku. Kiedy będzie można składać wnioski na premię, modernizację czy restrukturyzację małych gospodarstw? Na co jeszcze będzie można wziąć pieniądze? Sprawdź!

czytaj więcej

RHD w praktyce: Jak rolnicy spod Lidzbarka Welskiego zarabiają na serach?

Sery z bazylią, pomidorami, papryką, szczypiorkiem, żurawiną czy czosnkiem niedźwiedzim i innymi dodatkami. Wszystkie naturalne, z mleka pozyskanego we własnym gospodarstwie, konserwowane wyłącznie solą. Te rarytasy produkowane są w gospodarstwie Aleksandry i Jakuba Gierejów, którzy od dwóch lat realizują swoje zamiłowanie do serów, a ich produkcję rozpoczęto w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

czytaj więcej

Dotacje na RHD i małe przetwórstwo. Kto i na co dostanie 500 tys. złotych?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w listopadzie rozpocznie nabór wniosków o dotacje na rolniczy handel detaliczny (RHD) i małe przetwórstwo. Kto i na jakich warunkach może dostać dofinansowanie? Na co można przeznaczyć wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)