Z artykułu dowiesz się
- na czym polega RHD?
- gdzie można zbywać żywność wyprodukowaną w ramach rolniczego handlu detalicznego?
- jakie są limity sprzedaży w ramach RHD?
- czy rolniczy handel detaliczny można prowadzić w gospodarstwie agroturystycznym?
Z artykułu dowiesz się
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia w art. 3 pkt 29b określa, że handel detaliczny polega na produkcji żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym i zbywaniu takiej żywności:
Handel detaliczny oznacza obsługę i/lub przetwarzanie żywności i jej przechowywanie w punkcie sprzedaży lub w punkcie dostaw dla konsumenta końcowego. Określenie to obejmuje terminale dystrybucyjne, działalność cateringową, stołówki zakładowe, catering instytucjonalny, restauracje i podobne działania związane z usługami żywnościowymi, sklepy, centra dystrybucji w supermarketach i hurtownie.
Według art. 44a ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, produkcja i zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego:
Ustawa ta wskazuje także, że zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego odbywa się, jeżeli zakłady te są zlokalizowane na obszarze województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji tej żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego, lub na obszarach powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa sąsiadujących z tym województwem.
Konieczne jest także dokumentowanie w sposób umożliwiający określenie ilości zbywanej żywności. Dokumentacja powinna zawierać: numer kolejnego wpisu, datę sprzedaży oraz ilość i rodzaj sprzedanej żywności.
Maksymalne ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakres i sposób jej dokumentowania określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w tej sprawie. Limity roczne są wskazane w załącznikach do tego aktu prawnego.
Ponadto w miejscu zbywania żywności umieszcza się w sposób czytelny i widoczny dla konsumenta napis „rolniczy handel detaliczny” oraz dane obejmujące: imię i nazwisko albo nazwę i siedzibę podmiotu prowadzącego, adres miejsca prowadzenia produkcji tej żywności i weterynaryjny numer identyfikacyjny.
Rolniczy handel detaliczny można prowadzić także w ramach gospodarstwa agroturystycznego. Rolników zainteresowanych prowadzeniem takiej działalności odsyłam do strony internetowej resortu rolnictwa, na której znajduje się wiele podstawowych informacji na ten temat.
dr Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. archiwum
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy