Czy rolnicy prowadzący działalność pozarolniczą będą mogli być ubezpieczeni w KRUS-ie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnicy prowadzący działalność pozarolniczą będą mogli być ubezpieczeni w KRUS-ie?

21.05.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Niestety, ale ministerstwo rolnictwa nie przewiduje zmian w prawie, które zmieniły by kwestie dotyczące podleganiu ubezpieczeniu społecznemu w ramach zapisów PROW 2014-2020.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministerstwa rolnictwa w swoim wniosku o zwolnienie osób korzystających poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" w ramach PROW 2014 — 2020, zawarł także prośbę o wprowadzenie możliwości ubezpieczenia w KRUS i opłacania przez tych beneficjentów tzw. podwójnego KRUS-u zamiast obowiązującego obecnie ubezpieczenia w powszechnym systemie ZUS.

r e k l a m a

Jaka jest odpowiedź MRIRW?

Resort rolnictwa w swej odpowiedzi powołał się na zapisy dotyczącego sprawy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 lipca 2016 r., w której wyjaśnia, obecnie Polska uczestniczy w ostatnim etapie wdrażania PROW 2014-2020, dlatego ministerstwo rolnictwa nie przewiduje zmian w zakresie kluczowych warunków przyznawania i wypłaty pomocy, czyli kwestii dotyczących podlegania ubezpieczeniu społecznemu, które określone są w dokumencie PROW 2014-2020.

MRIRW uzasadnia, że pomoc finansową przyznaje się osobie fizycznej, która m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Jeśli wnioskodawca otrzyma pomoc w ramach ww. poddziałania, jest zobowiązany m.in. do:

  • zarejestrowania działalności gospodarczej (przed złożeniem wniosku wypłatę I raty pomocy),
  • zmiany systemu ubezpieczeniowego, tj. podlegania ubezpieczeniu społecznemu na zasadach ogólnych (najpóźniej przed ubieganiem się o wypłatę II raty pomocy).

To program PROW określa zasady i obowiązek ubezpieczenia 

Należy podkreślić, że zobowiązania do podlegania ubezpieczeniu społecznemu na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niepodlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników do dnia upływu okresu związania celem dla beneficjentów ww. poddziałania są określone w PROW 2014-2020.

Warunki udzielania pomocy dotyczą osób prowadzących działalność rolniczą, które przez to, że podejmują także działalność gospodarczą, a więc pozarolniczą. Bowiem tym samym decydują się na reorientację zawodową, czyli rezygnują z działalności rolniczej bądź traktują ją jako działalność dodatkową do działalności gospodarczej.

Jednocześnie ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich, pozwala na to, że jeśli taki pracujący rolnik nie spełnia lub nie realizuje zastrzeżonych w decyzji pomocowej warunków w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w Polsce, otrzymuje możliwe ich spełnienia w terminie późniejszym, uzgodnionym odpowiednio z organem, który przyznał tę pomoc (dyrektor oddziału regionalnego ARiMR).

Szczegóły prawne są określone na stronie http://www.krir.pl/2014-01-03-03-24-03/pozostale/7569-wniosek-krir-o-mozliwosc-pozostania-na-krusie-beneficjentow-pomocy-na-rozpoczecie-pozarolniczej-dzialalnosci

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie KRIR

Fot. Pixabay

 

 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Plantacje truskawek - Kto pomyślał wcześniej o ubezpieczeniu, jest spokojniejszy

Plantację truskawek można ubezpieczyć od skutków gradobicia na sumę 60 120 zł/ha. Koszt ubezpieczenia to niecałe 800 zł od hektara, uwzględniając dopłatę z budżetu państwa. Ja co roku ubezpieczam i gra jest warta świeczki.

czytaj więcej

Czy domownik może prowadzić firmę i zostać w KRUS?

Od kilku lat jestem ubezpieczony jako domownik u taty, który jest rolnikiem. Chciałbym rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej i pozostać ubezpieczonym w KRUS. Czy po zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest to nadal możliwe?

czytaj więcej

Ważne zmiany w KRUS dla pobierających emerytury i renty, także rodzinne

Od 1 lipca 2022 roku zmieniają się zapisy w ustawie podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nadchodzą też zmiany w rentach rodzinnych. Co oznaczają one dla osób pobierających renty i emerytury rolnicze z KRUS?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)