Czy domownik może prowadzić firmę i zostać w KRUS?
Od kilku lat jestem ubezpieczony jako domownik u taty, który jest rolnikiem. Chciałbym rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej i pozostać ubezpieczonym w KRUS. Czy po zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest to nadal możliwe?
Czy domownik może prowadzić firmę i zostać w KRUS?
Tak, według art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności.
Jakie warunki rolnik musi spełnić?
Aby to było możliwe, musi jednak spełniać jednocześnie następujące warunki:
złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,
jednocześnie nadal prowadzić działalność rolniczą lub stale pracować w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym,
nie być pracownikiem i nie pozostawać w stosunku służbowym,
nie mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie może przekraczać kwoty wskazanej w ustawie.
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników wskazuje, że za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także:
wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono,
zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Jeżeli rolnik lub domownik nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym, nie składa zaświadczenia albo oświadczenia, że nie została przekroczona kwota podatku dochodowego. W przeciwnym razie musi to zrobić.
Ile wynosi granica podatku docohowego od przychodów z działalności pozarolniczej?
Roczna kwota graniczna należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 rok wynosi 3723 zł.
dr hab. Aneta Suchoń, prof UAM
fot. Pixabay
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy