Czy domownik może prowadzić firmę i zostać w KRUS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy domownik może prowadzić firmę i zostać w KRUS?

12.07.2022autor: dr Aneta Suchoń

Od kilku lat jestem ubezpieczony jako domownik u taty, który jest rolnikiem. Chciałbym rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej i pozostać ubezpieczonym w KRUS. Czy po zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest to nadal możliwe?

Czy domownik może prowadzić firmę i zostać w KRUS?
 

Tak, według art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności.

r e k l a m a

Jakie warunki rolnik musi spełnić?

Aby to było możliwe, musi jednak spełniać jednocześnie następujące warunki:

złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania poza­rolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,

  • jednocześnie nadal prowadzić działalność rolniczą lub stale pracować w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym,

  • nie być pracownikiem i nie pozostawać w stosunku służbowym,

  • nie mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,

  • kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie może przekraczać kwoty wskazanej w ustawie.

    Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników wskazuje, że za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także:

    wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono,

  • zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

    Jeżeli rolnik lub domownik nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym, nie składa zaświadczenia albo oświadczenia, że nie została przekroczona kwota podatku dochodowego. W przeciwnym razie musi to zrobić.

    Ile wynosi granica podatku docohowego od przychodów z działalności pozarolniczej?

    Roczna kwota graniczna należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 rok wynosi 3723 zł.

    dr hab. Aneta Suchoń, prof UAM
    fot. Pixabay

    autor dr Aneta Suchoń

    dr Aneta Suchoń

    Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Przez inflację i drogie paliwa rolnicy chcą wyższej kwoty granicznej podatku dochodowego

    Samorząd rolniczy uważa, że kwota graniczna podatku dochodowego dla rolników jest zbyt niska. Dlaczego?

    czytaj więcej

    Uwaga rolnicy! Oszuści podszywają się pod pracowników KRUS

    Kreatywność oszustów nie zna granic. Tym razem potencjalnymi ofiarami oszustw mogą paść rolnicy, do których zgłaszają się osoby podszywające się pod pracowników KRUS. W związku z doniesieniami Kasa prosi o zachowani czujności, aby nie dać się oszukać oraz okraść. Jak rolnik może potwierdzić tożsamość pracownika KRUS?

    czytaj więcej

    Czy maksymalnie zmniejszą akcyzę na paliwo dla rolników?

    Dolnośląska Izba Rolnicza zaapelowała do ministra rolnictwa o wprowadzenie preferencyjnych zasad dotyczących sprzedaży paliwa dla rolników. Koszty oleju napędowego obecnie są tak wysokie, że nie ma mowy o opłacalności produkcji. Czy wprowadzenie maksymalnie niskiej akcyzy na paliwo rozwiążę problem?

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)