Czy rodzeństwo można pozbawić prawa do dziedziczenia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rodzeństwo można pozbawić prawa do dziedziczenia?

05.08.2020autor: Michał Czubak

Moi rodzice nie żyją. Do końca się nimi opiekowałem i prowadziłem gospodarstwo, którego nie zdążyli mi przepisać. Brat z siostrą nie interesowali się rodzicami ani ziemią. Teraz domagają się spadku. Czy jest jakiś sposób, żeby pozbawić ich prawa do dziedziczenia po rodzicach?

Z artykułu dowiesz się

  • spadkobierca niegodny dziedziczenia - kto o tym decyduje?
  • kiedy rodzeństwo może być pozbawione spadku?

Spadkobierca niegodny dziedziczenia - kto o tym decyduje?

Jedynym sposobem na pozbawienie rodzeństwa prawa do spadku byłoby uznanie ich przez sąd za niegodnych dziedziczenia. Do tego muszą jednak istnieć poważne podstawy.

r e k l a m a

Kiedy rodzeństwo może być pozbawione spadku?

Zgodnie z art. 928 Kodeksu cywilnego, sąd uzna spadkobiercę za niegodnego dziedziczenia, jeżeli:
  • dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
  • podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
  • umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.

Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku

W myśl art. 929 k.c., uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Prawo rolne: Śmierć rolnika a obowiązki spadkobierców #7

Przepadek roszczeń, utrata majątku, długi – to może być rezultatem zaniedbania obowiązków związanych z uregulowaniem spraw spadkowych po śmierci członka rodziny.

czytaj więcej

Czy żonie rolnika przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Wkrótce wygasa moja umowa o pracę zawarta na czas określony. Czy będę mogła zarejestrować się jako bezrobotna i otrzymać zasiłek? W kadrach powiedziano mi, że nie dostanę zasiłku, bo mąż prowadzi gospodarstwo. Ja mu w tym nie pomagam, od początku małżeństwa cały czas pracuję zawodowo.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)