Prawo rolne: Śmierć rolnika a obowiązki spadkobierców #7
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prawo rolne: Śmierć rolnika a obowiązki spadkobierców #7

01.08.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Przepadek roszczeń, utrata majątku, długi – to może być rezultatem zaniedbania obowiązków związanych z uregulowaniem spraw spadkowych po śmierci członka rodziny.

Często zgłaszają się do nas Czytelnicy, którzy dowiedzieli się, że odziedziczyli długi i muszą je spłacać. Inni informują, że nie zdążyli na czas złożyć wniosku i przepadły im dopłaty. Przykładem może być młody rolnik z Mazowsza, który po śmierci ojca nabył po nim kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo. Jak jedyny spadkobierca stał się wyłącznym właścicielem ziemi, jednak nie dopełnił formalności związanych z uzyskaniem potwierdzenia nabycia spadku. W rezultacie sąd prowadzący księgi wieczyste dla gospodarstwa najpierw wezwał go do uregulowania stanu prawnego, czyli ujawnienia siebie w księgach jako właściciela. A ponieważ rolnik nie spełnił obowiązku w terminie, nałożył na niego kilkaset złotych grzywny. To niestety nie jedyne konsekwencje zaniedbania.

Z przekazanych informacji wynika, że ojciec zmarł po doręczeniu mu decyzji przyznającej płatności obszarowe. Spadkobierca mógł zatem wystąpić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wypłatę przyznanych środków. Winien był złożyć w tym celu wniosek wraz z prawomocnym postanowieniem sądu stwierdzającym nabycie spadku bądź zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza. Wniosek ten należało złożyć w terminie 14 dni od otrzymania tych dokumentów, ale nie później, niż 6 miesięcy od doręczenia decyzji o przyznaniu dopłat. Po tym czasie decyzja o przyznaniu płatności wygasa.

Jeżeli zatem nasz czytelnik nie zdążył wystąpić z wnioskiem, przyznane jego ojcu dopłaty najprawdopodobniej przepadły. Na podstawie tego przykładu można stwierdzić, jak ważne jest dopilnowanie formalności związanych z dziedziczeniem. W razie wątpliwości, kiedy i od czego warto zasięgnąć porady adwokata. 

Adwokat Mikołaj Pomin

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zwrot akcyzy dzierżawcy

Pytanie: Czy zwrot podatku akcyzowego przysługuje również dzierżawcy na podstawie ustnej umowy dzierżawy?

czytaj więcej
Aktualności

Podatek rolny za kwiaty pod gołym niebem, a nie dochodowy

Kto hoduje rośliny ozdobne na działce, a nie w szklarni lub tunelu, płaci jedynie podatek rolny, a nie dochodowy z tytułu ich sprzedaży – odpowiedział dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2020 r. (syg. Akt 0115-KDIT3. 4011.378.2020.01.AWO).

czytaj więcej
Porady prawne

Część formalności budowlanych będzie przez Internet

Rząd przyspiesza prace legislacyjne nad cyfryzacją procesu budowlanego. Na posiedzeniu Rady Ministrów w końcu lipca przyjął poprawki do ustawy Prawo budowlane, które pozwolą na kierowanie niektórych formalnych wniosków drogą e-mailową.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)