Czy gmina może pozbawić rolnika prawa pierwokupu dzierżawionego gruntu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy gmina może pozbawić rolnika prawa pierwokupu dzierżawionego gruntu?

27.08.2020autor: Michał Czubak

Dzierżawię od 10 lat działkę rolną od gminy. Gmina zamierza wystawić ją na sprzedaż w drodze przetargu. Uważałem, że jako wieloletniemu dzierżawcy przysługuje mi prawo pierwokupu. Tymczasem w urzędzie gminy powiedziano mi, że nie mam takiego prawa, bo w nowym planie zagospodarowania przestrzennego ta działka jest przewidziana pod zabudowę.

Z artykułu dowiesz się

  • kto ma prawo pierwokupu gruntu?
  • kiedy nieruchomość rolna przestaje nią być z mocy prawa?
  • czy plan zagospodarowania przestrzennego wpływa na prawo pierwokupu?

Kto ma prawo pierwokupu gruntu?

Informacja udzielona Panu w urzędzie gminy jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Zgodnie z art. 3 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty,
  • nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.
r e k l a m a

Czy plan zagospodarowania przestrzennego wpływa na prawo pierwokupu?

W myśl art. 2 pkt 1, pod pojęciem nieruchomości rolnej należy rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne. Według art. 46 [1] k.c., nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.

Kiedy nieruchomość rolna przestaje nią być z mocy prawa?

Jeżeli w okresie trwania umowy dzierżawy dojdzie do zmiany planu miejscowego i nieruchomość rolna znajdzie się na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele inne niż rolne, pozostanie ona wprawdzie nadal nieruchomością rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, jednak w świetle ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego już nią nie będzie. Wynika to wyraźnie z treści art. 2 pkt 1 ww. ustawy, który wyłącza z kategorii nieruchomości rolnych działki położone na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele inne niż rolne.

Takie stanowisko zajmują również sądy. Na przykład Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 2012 r. (sygn. akt: IV CSK 93/12) stwierdził, że nie są nieruchomościami rolnymi, w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nieruchomości, które odpowiadają wymaganiom przewidzianym art. 46[1] k.c., ale w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone zostały na inne cele niż rolne.

Tak samo orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 15 maja 2009 r. (sygn. akt: II CSK 9/09).

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy prawo pierwokupu dotyczy każdego gruntu rolnego?

Od kilku lat dzierżawię od gminy grunt rolny o pow. 0,27 ha. Najpierw poinformowano mnie, że w związku z tym, że gmina zamierza sprzedać ten grunt, jako dzierżawcy będzie mi przysługiwało prawo pierwokupu. Ostatnio jednak otrzymałem wiadomość, że z uwagi na małą powierzchnię gruntu, nie przysługuje mi prawo pierwokupu i gmina organizuje przetarg. Czy słusznie?

czytaj więcej

Zastrzyk gotówki dla rolników, którzy przechodzą na emeryturę bądź chcą wyzbyć się ziemi

Drobni rolnicy, którzy zamierzają jeszcze w tym roku zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, mają szanse po raz ostatni w ramach PROW 2014–2020 skorzystać z „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”. Nabór wniosków zaplanowano na wrzesień.

czytaj więcej

KORW odebrał grunty rolnikowi, a ziemia teraz leży odłogiem

Sylwester Buczek z Jasieńca w gminie Trzciel nie może przeboleć, że grunty, które były w posiadaniu jego rodziny od ponad 60 lat i z którymi graniczy jego gospodarstwo, dzierżawi od Skarbu Państw osoba, która je zaniedbuje. Z użytkowaniem w dobrej kulturze rolnej nie ma też nic wspólnego gospodarowanie działką, którą ta osoba kupiła od KOWR i która przylega do dzierżawionych gruntów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)