Czy pożyczka dla rodzeństwa podlega opodatkowaniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy pożyczka dla rodzeństwa podlega opodatkowaniu?

02.05.2020autor: Michał Czubak

Siostra prosi mnie o pożyczkę.Jak wygląda kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku pożyczki w ramach rodziny?

Z artykułu dowiesz się

  • kto może być zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych?
  • kwoty pożyczki do jakiej wysokości zwolnione są z podatku?

Czy rodzeństwo może być zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Artykuł 9 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że zwalnia się od podatku następujące pożyczki udzielane:

r e k l a m a
  • w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (małżonkiem, zstępnym, wstępnym, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem i macochą) w wysokości przekraczającej kwotę z art. 9 ust. 1 pkt 1 tej ustawy (9637 zł).

Jakie korki trzeba podjąć, aby zwolnienie z podatku nastąpiło?

Aby to zwolnienie nastąpiło, należy złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności, z wyłączeniem przypadku, gdy umowa została zawarta w formie aktu notarialnego; biorący pożyczkę musi też udokumentować otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania na jego rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym;

Kwoty pożyczki do jakiej wysokości zwolnione są z podatku?

  • na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie) do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu, czyli do 9637 zł). Odbywa się to na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn;
  • na podstawie umowy zawartej między innymi podmiotami niż osoby wymienione w wyżej opisanych przypadkach, jeżeli pożyczka nie przekracza 1000 zł.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy za ciągnik siodłowy używany w gospodarstwie trzeba zapłacić podatek od środków transportu?

Czytelnik Tygodnika Poradnika Rolniczego ma wątpliwości w sprawie, w której gmina obciąża go podatkiem od środków transportowych, ponieważ posiada ciągnik siodłowy, który wykorzystuje w pracach w przydomowym gospodarstwie. Czy gmina ma takie prawo?

czytaj więcej

Rząd przekłada podatek cukrowy na 2021 rok i szykuje projekt ustawy osłonowej. Powodem koronawirus

Z powodu koronowirusa rząd zdecydował o przełożeniu wprowadzenia podatku cukrowego na 2021 rok. Obecnie Rząd szykuje projekt ustawy osłonowej, która ma stanowić wsparcie dla przedsiębiorstw.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)