Rząd przekłada podatek cukrowy na 2021 rok i szykuje projekt ustawy osłonowej. Powodem koronawirus
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rząd przekłada podatek cukrowy na 2021 rok i szykuje projekt ustawy osłonowej. Powodem koronawirus

12.03.2020

Z powodu koronowirusa rząd zdecydował o przełożeniu wprowadzenia podatku cukrowego na 2021 rok. Obecnie Rząd szykuje projekt ustawy osłonowej, która ma stanowić wsparcie dla przedsiębiorstw.

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w programie „Gość Radia Zet” – Pracujemy nad ustawą osłonową. Pokażemy ją w przyszłym tygodniu. Planujemy jej wejście w życie od 1 kwietnia tego roku. Spowoduje to przesuniecie wprowadzenie podatku od cukru w napojach oraz JPK_VAT.

Ustawa osłonowa wsparciem dla przedsiębiorców i pracowników

Minister podkreśliła, że nowa regulacja oprze się na trzech filarach: odroczeniu spłat należności dla przedsiębiorców (PIT, CIT i VAT); poprawie płynności finansowej przedsiębiorstw; utrzymaniu pracowników na rynku pracy.

Nowa ustawa osłonowa będzie zakładała zwiększenie limitu pomocy de minimis dla przedsiębiorców z 200 tys. euro do 500 tys. euro. Zwiększone będzie również zabezpieczenie kredytu przez BGK z 60 do 80 %.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć także na wsparcie z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych oraz z Funduszu Pracy. Będą mogli skorzystać z niego przedsiębiorcy, którzy od stycznia tego roku odnotowali spadek zysków o 15 %. Pieniądze mają być przeznaczone na zobowiązana względem pracowników.

Inne opłaty muszą poczekać

Rząd zaproponuje obowiązywanie nowej ustawy do końca roku, a jej skutków na kolejne dwa lata.

Emilewicz podkreśliła, że nowa regulacja spowoduje przesunięcie wprowadzenia nowych opłat. Na 1 lipca przesunięto wejście w życie JPK_VAT, natomiast podatek od cukru w napojach zostaje odłożony na początek przyszłego roku.

– Ustawa osłonowa zacznie obowiązywać najprawdopodobniej 1 kwietnia  – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Brak decyzji o zamknięciu sklepów i restauracji

Minister Rozwoju powiedziała, że na razie nie ma w planach zamykania sklepów i restauracji.

– W tej chwili najważniejsze było zamknięcie szkół. Chodziło o zaprzestanie przemieszczania się ok. 6 mln pracowników. To pierwszy radykalny krok. Póki co nie ma potrzeby zamykania placówek handlowych i restauracji.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy pożyczka dla rodzeństwa podlega opodatkowaniu?

Siostra prosi mnie o pożyczkę.Jak wygląda kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku pożyczki w ramach rodziny?

czytaj więcej

Kiedy istnieje możliwość odliczenia całego VAT-u?

Od kilku lat prowadzę gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. W celu ograniczenia kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej zdecydowałem się w ubiegłym miesiącu na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na budynku inwentarskim. Gospodarstwo i dom mieszkalny korzystają z jednego licznika energii elektrycznej w taryfie C12A. Z urzędem skarbowym rozliczam się na zasadach ogólnych. Czy w takim przypadku należy mi się zwrot całego podatku VAT od przeprowadzonej inwestycji?

czytaj więcej

Uwaga na przymrozki – nawet do -8 stopni Celsjusza!

W marcu jak w garncu. To przysłowie ma okazję sprawdzić się już w ten weekend, bo pogoda postanowiła nam zrobić psikusa. Synoptycy zapowiadają duże ochłodzenie i przymrozki – nawet do –8°C. A taka pogoda może być niebezpieczna dla upraw, zwłaszcza po długim okresie dodatnich temperatur.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)