Czy panele fotowoltaiczne zasilą gospodarstwo w energię, gdy nie ma prądu z sieci?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy panele fotowoltaiczne zasilą gospodarstwo w energię, gdy nie ma prądu z sieci?

29.12.2020autor: Paweł Mikos

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze wśród rolników. W gospodarstwach rolnych, w których koszty energii są dużym kosztem, może to być dobre rozwiązanie. Ale czy można korzystać z prądu wytworzonego przez panele, jeśli nie mamy energii z sieci?

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego zazwyczaj nie może korzystać z prądu z paneli fotowoltaicznych, kiedy nie ma energii w sieci?
  • Jak zaprojektować instalacje paneli fotowoltaicznych, aby możliwe było korzystanie z energii z PV, kiedy dojdzie do awarii sieci?
  • Ile kosztuje takie rozwiązanie

Czy można wykorzystywać prąd z paneli fotowoltaicznych, kiedy nie ma energii z sieci?

Ostatnio na rynku obserwujemy prawdziwy boom na panele fotowoltaiczne, także wśród mieszkańców wsi i rolników, zwłaszcza że rolnicy dysponują znacznymi powierzchniami gruntów lub dachów, na których można zainstalować panele. Jednak rolnicy chcą także wiedzieć, czy fotowoltaika w ich gospodarstwie pozwoli na dój krów czy obsługę śrutownika, w sytuacji gdy nie ma prądu z sieci.

Jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zadzwonił do naszej redakcji z pytaniem o inwestycję w panele fotowoltaiczne, które chciałby zainstalować na stodole. Chciał wiedzieć, czy będzie mógł korzystać z energii elektrycznej wytwarzanej przez jego własną mikroinstalację, w sytuacji kiedy prąd nie jest przesyłany siecią.

Niestety, zazwyczaj w przypadku wykorzystywania w gospodarstwie standardowych falowników sieciowych w momencie wyłączenia zasilania z sieci zostanie również automatycznie wyłączona instalacja fotowoltaiczna. Taka procedura ma zapewnić bezpieczeństwo funkcjonowania systemu sieci energetycznych oraz zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy osób usuwających awarię sieci.

 

r e k l a m a

Można zainwestować w dodatkowe osprzęt, aby korzystać z prądu z paneli. Ile to kosztuje?

Jednak możliwe jest zaprojektowanie i zamontowanie układu systemu fotowoltaicznego czy biogazowani zaopatrującego wydzielone urządzenia w gospodarstwie rolnym, takie jak dojarka, schładzalnik czy stacje mieszania pasz. W takim przypadku zamiast standardowego falownika należy zamontować falownik wyspowy wraz z magazynem energii.

Z uwagi na obecne ceny magazynów energii, bez dotacji na ten cel inwestycja zwróciłaby się dopiero po kilkunastu latach. Należy jednak zwrócić uwagę, że producenci falowników dynamicznie zaczynają rozwijać technologię falowników połączonych z magazynem energii – wskazuje Mariusz Kostrzewa, prezes Zeneris Projekty, spółki specjalizującej się w instalacji paneli fotowoltaicznych i budownictwie wodnym.

Według niego przy właściwym doborze urządzenia do profilu zużycia energii w gospodarstwie rolnym może być to inwestycja opłacalna bez wsparcia dotacyjnego.

– Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia w przeciętnym gospodarstwie rolnym można wykorzystać w czasie rzeczywistym około 40–50% wyprodukowanej energii z paneli. Pozostała część wyprodukowanej energii zostanie wykorzystana z zastosowaniem mechanizmu „opustowego” instalacji prosumenckiej – dodaje Mariusz Kostrzewa.

Jednak zakup akumulatora o mocy 3–10 kWh do magazynowania energii z paneli to koszt około 10 tys. zł. Żywotność tego typu baterii wynosi 5–8 lat.

 

Panele fotowoltaiczne mogą zasilać gospodarstwo rolne w energię, nawet kiedy nie ma prądu w sieci, pod warunkiem wykorzystania odpowiednich narzędzi. Jednak zwiększa to koszt inwestycji 

  • Panele fotowoltaiczne mogą zasilać gospodarstwo rolne w energię, nawet kiedy nie ma prądu w sieci, pod warunkiem wykorzystania odpowiednich narzędzi. Jednak zwiększa to koszt inwestycji

 

Zamontowanie magazynu energii, również pozwoli na korzystanie z prądu z PV

Istnieje także drugi sposób na korzystanie z energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych czy wykorzystywanie modelu hybrydowego.
W praktyce oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci ogólnej, jednak w sytuacji braku energii w sieci gospodarstwo jest zaopatrywane w prąd wytwarzany przez panele. Stworzenie takiego systemu wymaga zainstalowania magazynu energii oraz zastosowania automatyki blokującej wypływ energii do systemu energetycznego, kiedy następuje awaria sieci. Oznacza to także konieczność zaprojektowania instalacji z systemem podtrzymującym pracę wybranych urządzeń w gospodarstwie na wydzielonych obwodach elektrycznych.

– Koszt takiego rozwiązania uzależniony jest od pojemności magazynu i kosztów przerobienia istniejącej instalacji energetycznej. Wyceny takiego projektu można dokonać tylko indywidualnie dla danej lokalizacji i potrzeb gospodarstwa – podkreśla szef Zeneris Projekty.
Paweł Mikos
Fot. Zeneris Projekty.

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika w rolnictwie – weź udział w webinarium

Kiedy instalacja paneli fotowoltaicznych opłaca się rolnikowi? Skąd pozyskać dotacje na PV? Na co zwrócić uwagę przy umowie dzierżawy gruntów pod farmę fotowoltaiczną? Jak poznać, że panele są dobrej jakości? Podczas webinarium „Fotowoltaika w rolnictwie” poznacie odpowiedzi na te i inne pytania na temat instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych.

czytaj więcej

Fotowoltaika w rolnictwie – kiedy opłaca się położyć PV na dachu obory czy stodoły?

Rolnicy coraz częściej instalują panele fotowoltaiczne w swoich gospodarstwach lub myślą o takiej inwestycji. I nie ma się co dziwić, skoro ogromne połacie dachu budynków inwentarskich czy garaży może przynieść dodatkowy dochód. Jednak to, jaki przychód mogą dać panele w dużym stopniu zależy od ich efektywności, co wiąże się z samą konstrukcją dachu i usytuowaniem budynku.

czytaj więcej

Jaką ziemię można wydzierżawić pod fotowoltaikę, a jakiej nie?

W listopadzie 2015 roku otrzymałam premię unijną dla młodego rolnika, która według wniosku miała być przeznaczona na powiększenie powierzchni gospodarstwa (zakup gruntów). Termin realizacji wynosił 3 lata od daty wypłaty premii. W sierpniu 2018 roku zakupiłam działkę o powierzchni 4,5 ha za wartość zgodną z warunkami ustalonymi w programie. Celowość zakupu i rozliczenie premii zostały przez ARiMR uznane za poprawne. Działka jest oddalona ponad 100 km od rodzimego gospodarstwa. W związku z powyższym, chciałabym zmienić jej przeznaczenie. Zamiast użytkowania rolnego pragnę te grunty orne oddać w odpłatną dzierżawę spółce, która na tym terenie zbuduje farmę fotowoltaiczną i będzie ją użytkowała przez 25 lat. Czy istnieją jakiekolwiek przepisy zabraniające mi teraz oddania w dzierżawę tego terenu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)