Fotowoltaika w rolnictwie – weź udział w webinarium
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fotowoltaika w rolnictwie – weź udział w webinarium

10.02.2021autor: Paweł Mikos

Kiedy instalacja paneli fotowoltaicznych opłaca się rolnikowi? Skąd pozyskać dotacje na PV? Na co zwrócić uwagę przy umowie dzierżawy gruntów pod farmę fotowoltaiczną? Jak poznać, że panele są dobrej jakości? Podczas webinarium „Fotowoltaika w rolnictwie” poznacie odpowiedzi na te i inne pytania na temat instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych.

Webinarium „Fotowoltaika w rolnictwie” już 24 lutego

Już teraz zapraszamy wszystkich Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego na nasze webinarium „Fotowoltaika w rolnictwie”, które odbędzie się 24 lutego 2021 roku o godz. 10.00. To internetowe seminarium organizują wspólnie: „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, miesięcznik „top agrar Polska” oraz agrarlex.pl, portal o tematyce prawnej dla rolników.

Zaproszeni przez nas eksperci oraz praktycy odpowiedzą na najważniejsze dla rolników pytania dotyczące paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie. Zagadnienia poruszane w trakcie internetowego seminarium będą dotyczyć zarówno fotowoltaiki na użytek domu, jak i całego gospodarstwa oraz kwestii dotyczących dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne. 

r e k l a m a

Jakie tematy będą omawiane podczas webinarium „Fotowoltaika w rolnictwie”

Całe spotkanie będzie podzielone na trzy bloki tematyczne dotyczące różnych zagadnień.

Podczas dyskusji w bloku ekonomicznym rolnicy poznają odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:

  • Ile trzeba wydać na panele fotowoltaiczne i kiedy może się to opłacać rolnikowi?
  • Skąd można pozyskać dotacje: Mój prąd, Agroenergetyka, termomodernizacja – kto i na jakich zasadach może uzyskać wsparcie?
  • Odnawialne źródła energii – inwestycja w przyszłość. Warto ubezpieczyć – Sergiusz Lenhardt, Concordia Polska.

Wśród tematów omawianych w bloku prawnym pojawią się następujące kwestie:

  • Uwarunkowania prawne dla montażu paneli na domu mieszkalnym, budynkach inwentarskich i gruntach. Jakie formalności należy spełnić, aby podłączyć instalację do sieci?
  • Przekroczenie progu prosumenckiego wielkości mocy – skutki prawne i podatkowe;
  • Krytyczne zapisy umów dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne;
  • Przejścia podatkowe w różnych wariantach umów dzierżawnych pod fotowoltaikę.

Z kolei w trakcie bloku technicznego rolnicy będą mogli wysłuchać odpowiedzi na następujące pytania:

  •  Jak określić zapotrzebowanie gospodarstwa rolnego na energię z PV?
  • Po czym poznać czy panele są dobrej jakości?
  • W jaki dodatkowy osprzęt powinno zainwestować gospodarstwo?
  • Jaki musi być kąt nachylenia dachu, wytrzymałość konstrukcji i poszycia dachu?

Gdzie i jak można wziąć udział w webinarium o fotowoltaice na wsi?

Udział w webinarium jest bezpłatny.
Więcej informacji oraz zapisy na webinarium odbywa się na naszej stronie: www.tygodnik-rolniczy.pl/fotowoltaika.

 Fotowoltaika w rolnictwie

Paweł Mikos
Fot. Gustavo Fring Pexels.

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika w rolnictwie – kiedy opłaca się położyć PV na dachu obory czy stodoły?

Rolnicy coraz częściej instalują panele fotowoltaiczne w swoich gospodarstwach lub myślą o takiej inwestycji. I nie ma się co dziwić, skoro ogromne połacie dachu budynków inwentarskich czy garaży może przynieść dodatkowy dochód. Jednak to, jaki przychód mogą dać panele w dużym stopniu zależy od ich efektywności, co wiąże się z samą konstrukcją dachu i usytuowaniem budynku.

czytaj więcej

Jaką ziemię można wydzierżawić pod fotowoltaikę, a jakiej nie?

W listopadzie 2015 roku otrzymałam premię unijną dla młodego rolnika, która według wniosku miała być przeznaczona na powiększenie powierzchni gospodarstwa (zakup gruntów). Termin realizacji wynosił 3 lata od daty wypłaty premii. W sierpniu 2018 roku zakupiłam działkę o powierzchni 4,5 ha za wartość zgodną z warunkami ustalonymi w programie. Celowość zakupu i rozliczenie premii zostały przez ARiMR uznane za poprawne. Działka jest oddalona ponad 100 km od rodzimego gospodarstwa. W związku z powyższym, chciałabym zmienić jej przeznaczenie. Zamiast użytkowania rolnego pragnę te grunty orne oddać w odpłatną dzierżawę spółce, która na tym terenie zbuduje farmę fotowoltaiczną i będzie ją użytkowała przez 25 lat. Czy istnieją jakiekolwiek przepisy zabraniające mi teraz oddania w dzierżawę tego terenu?

czytaj więcej

Czy panele fotowoltaiczne zasilą gospodarstwo w energię, gdy nie ma prądu z sieci?

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze wśród rolników. W gospodarstwach rolnych, w których koszty energii są dużym kosztem, może to być dobre rozwiązanie. Ale czy można korzystać z prądu wytworzonego przez panele, jeśli nie mamy energii z sieci?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)