Fotowoltaika w rolnictwie – kiedy opłaca się położyć PV na dachu obory czy stodoły?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fotowoltaika w rolnictwie – kiedy opłaca się położyć PV na dachu obory czy stodoły?

03.02.2021autor: Paweł Mikos

Rolnicy coraz częściej instalują panele fotowoltaiczne w swoich gospodarstwach lub myślą o takiej inwestycji. I nie ma się co dziwić, skoro ogromne połacie dachu budynków inwentarskich czy garaży może przynieść dodatkowy dochód. Jednak to, jaki przychód mogą dać panele w dużym stopniu zależy od ich efektywności, co wiąże się z samą konstrukcją dachu i usytuowaniem budynku.

Z artykułu dowiesz się

  • W których regionach Polski najlepiej montować panele fotowoltaiczne?
  • Jaki dach będzie najlepszy pod instalację fotowoltaiczną?
  • O ile droższy jest montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu?

W którym regionie w Polsce najlepiej montować panele fotowoltaiczne?

„Sorry, taki mamy klimat” mówiła była minister i takie samo hasło część osób stosuje jako argument za tym, że w Polsce nie jest aż tak wiele dni słonecznych i panele fotowoltaiczne nie będą tak skuteczne jak np. we Włoszech czy Hiszpanii.

Jednak to tylko mit, gdyż w południowych krajach duże nasłonecznienie wiąże się też z upałami, które powodują zbyt intensywne nagrzewanie ogniw w panelach fotowoltaicznych (PV), a to obniża ich sprawność. Doświadczenia z Niemiec i z Polski wskazują, że nasza szerokość geograficzna jest atutem dla produkcji energii elektrycznej z PV. Oczywiście są regiony w Polsce, które mają lepszy potencjał do produkcji prądu z paneli – np. okolice Poznania, Warszawy i Łodzi czy niemal idealne pod Wrocławiem, Krakowem i Rzeszowem, ale także w pozostałych regionach można z powodzeniem postawić na instalację fotowoltaiczną.

 

r e k l a m a

Jaki dach będzie najlepszy pod instalację fotowoltaiczną?

Jednak przed jej montażem warto skupić się nad wybraniem odpowiedniego miejsca dla paneli. Rolnicy dysponują dużą ilość budynków z dachami ze spadem. Na efektywność paneli wpływ ma kąt nachylenia dachu, do którego będą przymocowane PV.
Eksperci wskazują, że w naszej strefie geograficznej najwyższą efektywność modułów fotowoltaicznych (nawet 100%) uzyskujemy na dachach o stromiźnie od 30 do 40 stopni. Jednak straty na efektywności modułów o niższym lub wyższym kącie nachylenia nie są znaczące – sprawność na poziomie 95% przy kącie nachylenia 10 stopniu i 96% przy dachu ze spadem 60-stopniowym.

 

Jak powinien być usytuowany budynek, na którym będą panele fotowoltaiczne?

Większy wpływ na efektywność paneli ma kwestia usytuowania względem stron świata budynku, na którym rolnik chciałby zainstalować PV?

Modelowe usytuowanie budynku to kierunek południowy, azymut 180 stopni, wówczas efektywność z 1 kWp zainstalowanej mocy szacowana jest na około 1000 kWh w skali roku – mówi Michał Kopyść, ekspert z zakresu energetyki odnawialnej w Columbus Energy. – Efektywność instalacji spada wraz ze zmianą kierunku. W przypadku azymutu 150 stopni południowy-wschód mamy spadek efektywności o około 1%, 120 stopni południowy-wschód to spadek o około 7%, a azymut 90 stopni wschód, to spadek o około 17%. Sytuacja wygląda bardzo podobnie, gdy kierunek zmienia się na południowy-zachód oraz zachód – dodaje.

Dla przykładu, panele na budynku ustawionym na wschód z dachem o nachyleniu 50 stopniu będą miały efektywność na poziomie 77%. Najlepiej zatem montować PV na budynkach ze spadem między 20 a 50 stopni z orientacją w kierunku południowym, południowo-zachodnim i południowo-wschodnim.

 

O ile droższy jest montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu?

Warto także pamiętać, że panele można montować na płaskich dachach, jednak wówczas stosowany jest system montażowy zapewniające stromiznę między 20 a 30 stopni. Koszty zainstalowania paneli są wtedy nieco wyższe. O ile? To zależy od firmy montującej instalację i kilku innych czynników.

– W ofercie dedykowanej dla rolników ubezpieczonych w KRUS (8% VAT) system montażowy na dach płaski jest droższy o około 100 zł za każdy zainstalowany kWp w stosunku do systemu na dach dwuspadowy – informuje Michał Kopyść.

 

Jaka musi być wytrzymałość konstrukcji dachu, aby można było zainstalować na niej PV?

Inną kwestią, na którą rolnik powinien zwrócić uwagę przed montażem paneli fotowoltaicznych na dachu swojej obory czy stodoły, to czy konstrukcja dachu ma odpowiednią wytrzymałość do paneli.

Odpowiedzialna firma montażowa jeszcze przed przystąpieniem do pracy powinna poprosić gospodarza o informację o nośności dachu i możliwym obciążeniu. Na podstawie tych danych technicznych dostawca paneli powinien zaproponować najlepsze rozwiązanie. Co istotne, nie na każdym poszyciu dachu można zainstalować PV.

– Nie dokonujemy montażu na eternicie. W takiej sytuacji polecamy rozważyć montaż instalacji na stołach gruntowych – zastrzega Michał Kopyść.


Paweł Mikos
Fot.Pixabay.

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika

Umowa pod fotowoltaikę na gruncie

Czy rolnik ma prawo żądać wprowadzenia zmian do umowy o dzierżawę gruntów pod farmę fotowoltaiczną i wziąć taką umowę przed podpisaniem do konsultacji prawnej? Agarlex podaje pytanie  rolnika spod Koźmina Wielkopolskiego.

czytaj więcej

Fotowoltaika w rolnictwie – weź udział w webinarium

Kiedy instalacja paneli fotowoltaicznych opłaca się rolnikowi? Skąd pozyskać dotacje na PV? Na co zwrócić uwagę przy umowie dzierżawy gruntów pod farmę fotowoltaiczną? Jak poznać, że panele są dobrej jakości? Podczas webinarium „Fotowoltaika w rolnictwie” poznacie odpowiedzi na te i inne pytania na temat instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych.

czytaj więcej

Czy panele fotowoltaiczne zasilą gospodarstwo w energię, gdy nie ma prądu z sieci?

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze wśród rolników. W gospodarstwach rolnych, w których koszty energii są dużym kosztem, może to być dobre rozwiązanie. Ale czy można korzystać z prądu wytworzonego przez panele, jeśli nie mamy energii z sieci?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)