Czy na pełnoletnie dziecko przysługują alimenty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy na pełnoletnie dziecko przysługują alimenty?

22.07.2020autor: Michał Czubak

Nasza córka jest rozwiedziona. Były mąż płaci alimenty na syna w wysokości 450 zł miesięcznie. Chłopiec uczy się w technikum, planuje studia. W przyszłym miesiącu kończy 18 lat. Czy w związku z tym były mąż córki może przestać płacić alimenty?

Z artykułu dowiesz się

  • czy rodzic może zrezygnować z płacenia alimentów?
  • od czego zależy ustanie stosunku alimentacji?
  • czy obowiązek alimentacyjny ustaje z pełnoletnością dziecka?

Czy rodzic może zrezygnować z płacenia alimentów?

Przede wszystkim ojciec dziecka nie może sam zaprzestać płacenia alimentów. Musi zwrócić się do sądu o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł. W tym przypadku jest na to zdecydowanie za wcześnie.

r e k l a m a

Czy obowiązek alimentacyjny ustaje z pełnoletnością dziecka?

Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Tak więc obowiązek alimentacyjny nie ustaje z chwilą ukończenia przez dziecko 18 lat, a dopiero gdy jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie.

Samodzielne utrzymanie oznacza zapewnienie minimum socjalnego umożliwiającego zaspokajanie przez dziecko podstawowych potrzeb życiowych (koszty związane z mieszkaniem, wyżywieniem, ubraniem, koszty nauki, dojazdu do szkoły itp.). Sformułowanie „jeszcze nie jest w stanie utrzymać się” wskazuje, że dziecko powinno podejmować próby usamodzielnienia się, jeżeli jest to możliwe i uzasadnione.

Od czego zależy ustanie stosunku alimentacji?

Obowiązek alimentacyjny nie jest związany z wiekiem ani z osiągnięciem określonego stopnia podstawowego lub średniego wykształcenia. Jedyną okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie, przy czym przyjmuje się, że nie można tego oczekiwać od dziecka małoletniego.

Z tej przyczyny w odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, należy brać pod uwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki. W orzecznictwie utrwalone jest stanowisko, zgodnie z którym rodzice mają obowiązek zapewnienia dziecku wykształcenia stosownie do jego możliwości i uzdolnień. Jak stwierdził m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 24 marca 2000 r. (sygn. akt: I CKN 1538/99), dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodowej pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę i zamiar ten znajduje uzasadnienie w dotychczas osiąganych wynikach. Jeżeli dorosłe dziecko ma wyuczony zawód i możliwości pracy oraz chce kontynuować naukę, rodzice obowiązani są łożyć na jego utrzymanie w miarę swoich materialnych możliwości.

Rodzic może uchylić się od świadczenia. W jakiej sytuacji?

Artykuł 133 § 3 k.r.o. przewiduje, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. W przypadku wnuka Państwa, który nie ukończył jeszcze szkoły średniej, nie może być o tym mowy.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Walczy o normalne nauczanie dla swojej córki

1 września moje niepełnosprawne dziecko miało zapewnioną opiekę nauczyciela wspierającego w przedszkolu, dwa dni później już nie – mówi Barbara Hudoba-Szambara, mama autystycznej Mai. – Choć wójt gminy Werbkowice próbuje obciążyć mnie winą za tę sytuację, to wojewoda stwierdził, że nauczyciel dla córki powinien być natychmiast zatrudniony.

czytaj więcej

4-letni chłopczyk za kierownicą ładowarki teleskopowej

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 39-letni rolnik, który swojemu 4-letniemy dziecku powierzył prace ładowarką teleskopową. Dziecko nie tylko pomagało załadować obornik, ale także poruszało się drogą publiczną. Rolnik za swoje zachowanie trafi przed sąd.

czytaj więcej

Ogromna tragedia. 3-letni chłopczyk przejechany przez ładowarkę. Dziecko zmarło

Prawdziwy dramat rozegrał się na jednej z posesji w Nakomiadach (gm. Kętrzyn). Wczoraj pod kołami ładowarki teleskopowej życie stracił 3-letni chłopczyk. Dziecko zginęło na miejscu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)