Z artykułu dowiesz się
- czy rodzic może zrezygnować z płacenia alimentów?
- od czego zależy ustanie stosunku alimentacji?
- czy obowiązek alimentacyjny ustaje z pełnoletnością dziecka?
Z artykułu dowiesz się
Przede wszystkim ojciec dziecka nie może sam zaprzestać płacenia alimentów. Musi zwrócić się do sądu o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł. W tym przypadku jest na to zdecydowanie za wcześnie.
Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Tak więc obowiązek alimentacyjny nie ustaje z chwilą ukończenia przez dziecko 18 lat, a dopiero gdy jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie.
Obowiązek alimentacyjny nie jest związany z wiekiem ani z osiągnięciem określonego stopnia podstawowego lub średniego wykształcenia. Jedyną okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie, przy czym przyjmuje się, że nie można tego oczekiwać od dziecka małoletniego.
Artykuł 133 § 3 k.r.o. przewiduje, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. W przypadku wnuka Państwa, który nie ukończył jeszcze szkoły średniej, nie może być o tym mowy.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy